انتخاب یک رژیم غذایی صحیح در دوران کودکی، نه تنها در فرایند رشد نوزاد شامل تکامل استخوان ها، رویش دندان ها و نیز تقویت سیستم ایمنی نقش بسزایی دارد، بلکه در سلامت جسمانی کودک در بزرگسالی نیز بطور چشمگیری تاثیرگذار است. حضور در جلسات مشاوره تغذیه کودکان، یکی از بهترین راهکارهایی است که می تواند به والدین در جهت انتخاب برنامه غذایی درست و مناسب برای فرزندان آن ها کمک کند. 

والدین با استفاده از نکاتی که در جلسات مشاوره تغذیه کودکان بیان می شود، می توانند از غنی بودن رژیم غذایی فرزند خود اطمینان حاصل کرده و با همراهی مشاور تغذیه، وضعین جسمانی و روند رشد کودک را همواره زیر نظر داشته باشند تا در صورت نیاز با مشورت متخصص تغذیه، نسبت به اصلاح رژیم غذایی کودک خود اقدام کنند.

کلینیک تغذیه هویج ارائه دهنده خدمات مشاوره تغذیه کودکان بطور اختصاصی است که از حساسیت تدوین یک برنامه غذایی صحیح برای کودکان آگاه بوده و این اصول را در جلسات مشاوره تغذیه، تمام و کمال رعایت می کنند.

 

 • بررسی نمودار رشد
 • توجه به عادات غذایی
 • همراهی با والدین
 • مشاوره مستمر

اهمیت مشاوره تغذیه کودکان

_

بر اساس تعریف ENCYCLOPEDIA، تغذیه صحیح دوران کودکی، موجب کمک به رشد و تکامل طبیعی کودکان و جلوگیری از چاقی و بیماری ها در آینده می‌شود. تغذیه‌ی صحیح شامل اطمینان از خوردن غذاهای سالم در زمان‌های مناسب و توجه به هرم غذایی گروه سنی کودک می‌باشد.

بر اساس استانداردهای اخیر سازمان غذا و کشاورزی (WHO/FAO)،  بیماری‌های مزمن مرتبط با تغذیه (NRCD) در اوایل زندگی شروع می‌شوند. دریافت مواد مغذی و کالری اصولی منطبق بر رژیم غذایی از دوران خردسالی، موجب پیشگیری از NRCD در دوران بزرگسالی خواهد شد.

تغذیه غلط در دوران کودکی موجب می‌شود کودکان تمرکز و علاقه کمتری به یادگیری داشته باشند. فارغ از تاثیر منفی این موضوع بر رشد شناختی و عملکرد تحصیلی فرزندان، تغذیه غلط بر رشد جسمانی و روانی آن‌ها نیز اثرات جبران ناپذیری می‌گذارد. مشاوره تغذیه کودکان زیر نظر متخصصین، سطح آگاهی والدین را از هرم غذایی با توجه به گروه سنی بالا می‌برد. تشویق به تغذیه سالم و پیروی والدین از برنامه‌های غذایی اصولی در عادات غذایی کودکان بسیار موثر خواهد بود. در جلسات مشاوره تغذیه کودکان، والدین یاد می‌گیرند چگونه فرزندان خود را به تغذیه سالم و اصولی عادت دهند.

نقش رژیم غذایی کودک در رشد 

_

برای داشتن یک رژیم غذایی متعادل، باید اطمینان حاصل کنید که کودک شما طیف گسترده‌ای از غذاهای مغذی را از تمام گروه‌های غذایی مختلف دریافت می‌کند. در جلسه مشاوره تغذیه کودکان، والدین با اهمیت هر کدام از مواد مغذی و تاثیر آن بر سلامت فرزندشان آشنا خواهند شد.

کودکان برای رشد و نمو به غذاهایی نیاز دارند که تمام این مواد مغذی را به آن‌ها بدهد. برخی از این مواد مغذی که به وسیله رژیم غذایی متعادل کودکان به بدنشان می‌رسد عبارت هستند از:

 • کلسیم و ویتامین D: موثر در رشد و تکامل طبیعی استخوان ها در کودکان
 • آهن: موثر در رشد طبیعی شناختی در کودکان
 • ویتامین D: تقویت سیستم ایمنی بدن
 • امگا 3 : موثر در عملکرد طبیعی مغز

برای دریافت مواد مغذی ذکر شده بهترین توصیه متخصصان تغذیه کودک، تشویق آن‌ها به استفاده از مواد غذایی زیر است:

 • مقدار زیادی میوه و سبزیجات (بیشتر سبزیجات تا میوه)
 • غلات کامل (مانند برنج قهوه ای، نان سبوس دار و ماکارونی غلات کامل)
 • لوبیا و عدس
 • گوشت و ماهی بدون چربی (مخصوصاً ماهی چرب)
 • آجیل و دانه ها

مشاوره تغذیه کودکان بیمار

_

اهمیت تغذیه و داشتن رژیم غذایی کودکان در بخش قبل بیان شد، اما در برخی موارد استفاده از جلسات مشاوره تغذیه کودکان و مراجعه به متخصصین تغذیه برای والدین واجب می‌شود. اگرچه داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای همه کودکان ضروری است؛ اما برای برخی، آنچه که می خورند برای تثبیت یا حفظ سلامت کلی آن‌ها حیاتی است. هنگامی که کودک شما با شرایطی مانند دیابت، صرع، بیماری کلیوی یا عوارض گوارشی مواجه است، یک رژیم غذایی تخصصی بخش مهمی از برنامه درمانی کودکان بیمار محسوب می‌شود. این کودکان متاسفانه نمی‌توانند از یک برنامه غذایی معمول و متداول استفاده کنند؛ در نتیجه باید مدام آن را تغییر داده و گاهی برخی مواد غذایی، املاح معدنی و… به طور کامل برای آنها ممنوع می‌شود.

مشاوره تغذیه کودکان به والدین آموزش می‌دهد تا با یک تنوع غذایی مناسب و جذاب برای کودکان، روند درمان این خردسالان راحت‌تر طی شود. والدین در این مشاوره‌های تغذیه یاد می‌گیرند چطور بدقلقی کودکان بیمار خود را کنترل کرده و آن‌ها را تشویق به خوردن غذا بر اساس برنامه غذاییشان کنند. متخصصین تغذیه در کلینیک هویج تلاش می‌کنند با تنظیم و ادغام رژیم غذایی کودک شما با وعده‌های غذایی خانواده، تا حد امکان پذیرش برنامه غذایی جدید را برای شما و فرزندتان آسان کنند.

کلام آخر

_

تهیه‌ی لیست مواد غذایی، یا مواد معدنی مورد نیاز برای کودکان و صحبت در  مورد‌ آن‌ها کار چندان مشکلی محسوب نمی‌شود. بخش سخت رژیم غذایی کودک، اجرای برنامه و سر و کله زدن با سرکشی و امتناع کودکان در رعایت آن است. در جلسات مشاوره تغذیه کودکان، متخصصین و مشاوران تغذیه راهکارهای عملی برای اجرای برنامه دریافتی را به والدین می‌دهند.

گاهی اوقات نمی توان کودکان را وادار به خوردن غذاهای حاوی مواد مغذی مهم کرد، به همین دلیل است که متخصص تغذیه کودک، با توجه به شرایط، یک مولتی ویتامین با کیفیت را برای کودک تجویز خواهد کرد. مشاوره تغذیه کودکان در کلینیک هویج به ارائه یک برنامه غذایی ختم نمی‌شود. متخصصان ما در تمام مراحل اجرای برنامه شما را همراهی خواهند کرد.

سوالات متداول مشاوره تغذیه کودکان

_
آیا کودکانی که درگیر مشکلات روده و جذب هستند، می‌توانند از این برنامه‌های غذایی استفاده کنند؟

درصورتی‌ که کودک شما به هر دلیلی دچار مشکل جذب باشد که سرمنشأ آن از روده خواهد بود، می‌تواند به‌ راحتی از این برنامه‌های غذایی و روندهای درمانی مکمل استفاده کند.

برای دریافت مشاوره تغذیه کودکان با ما تماس بگیرید...