تغذیه صحیح، مهمترین اصل در جهت حفظ سلامتی و رسیدن به اندام ایده آل است. این مهم در افراد دارای بیماری های خاص مانند دیابت نوع 1 و 2 از اولویت بالاتری برخوردار است؛ چرا که عدم کنترل سطح قند خون در افراد دیابتی و سهل انگاری در بهره گیری مشاوره تغذیه کاهش قند خون می تواند آسیب های جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.
هورمون انسولین (Insulin) که وظیفه کنترل سطح قند خون را به عهده دارد، در بدن افراد دیابتی به میزان کافی تولید نشده و همين امر موجب ابتلای آن ها به بیماری دیابت می گردد.
حساسیت بالای بدن بیماران دیابتی به مصرف قند، ضرورت استفاده از جلسات مشاوره تغذیه کنترل دیابت و در پیش گرفتن رژیم های غذایی مخصوص افراد دارای قند خون بالا را بیش از پیش آشکار می کند.
متخصصین ما در کلینیک هویج، از حساسیت تدوین یک برنامه غذایی صحیح افراد دیابتی آگاه بوده و این اصول را در جلسات مشاوره تغذیه، تمام و کمال رعایت می کنند.

بررسی دلایل اهمیت مشاوره تغذیه بیماران دیابتی

_

یکی از خدماتی که مشاوران تغذیه برای بهبود سلامت افراد دیابتی ارائه می‌کنند، افزایش سواد سلامت فرد نسبت به این بیماری است. در مشاوره تغذیه بیماران دیابتی، علاوه بر تحلیل آزمایش‌های بیمار و تنظیم یک برنامه غذایی سالم، بیمار نسبت به ارزش مواد غذایی‌ مصرفی مطلع می‌شود.

بیماران دیابتی باید نسبت به مواد غذایی مصرفی خود اطلاعات کافی و درست داشته باشند. این اطلاعات به آن‌ها کمک خواهد کرد تا در شرایطی که نمی‌توانند طبق برنامه غذایی پیش بروند، با انتخاب‌ جایگزین های  درست، آسیبی به سلامت‌شان وارد نشود. یکی از  دلایل اهمیت مشاوره تغذیه به بیماران دیابتی همین موضوع می‌باشد. پیشنهاد مشاوران تغذیه در کلینیک هویج این است که به هیچ عنوان پیرو باورهای غلط جامعه، رژیم‌های غذایی نامتعارف را در پیش نگیرید.

اصول تغذیه در بیماران دیابتی چگونه است؟

_

در بین انواع مختلف دیابت (دیابت نوع یک، پیش دیابت، دیابت نوع دو و دیابت بارداری) فقط دیابت نوع یک است که نوعی بیماری خودایمنی محسوب می‌شود. در سایر انواع دیابت، تغذیه نقش به سزایی در مبتلا شدن فرد به دیابت را ایفا می‌کند؛ اما آنچه اهمیت دارد این است که استفاده از یک برنامه غذایی اصولی و یک روتین روزانه در بهبود انواع مختلف دیابت موثر است.

 تفکر تقسیم بندی به غذاهای خوب و بد برای افراد دیابتی بسیار اشتباه است که متاسفانه در بسیاری از افراد این رفتار دیده می‌شود. مبتلایان به دیابت سه اصل را برنامه غذایی خود باید رعایت کنند. اصول کلی در تغذیه بیماران دیابتی عبارتند از:

  • بیماران دیابتی باید روزانه 5 تا 6 وعده غذایی داشته باشند. در برخی از افراد بسته به شدت اختلال قند خون، وعده‌ی آخر شب هم توصیه می‌شود.
  • زمان و کمیت صرف غذا باید بسیار منظم باشد.
  • کنترل وزن یکی از کلیدی ترین مواردی است که افراد دیابتی باید بدان توجه داشته باشند.

کنترل وزن، یکی از اصل‌های مدیریت دیابت است. اما متاسفانه خیلی از افراد دنبال رژیم های واهی و غلط می‌روند، زیرا  برخی از این رژیم‌ها، خیلی سریع، کاهش وزن را رقم میزنند. در صورتی که این امر به دلیل به هم زدن تعادل بین واحدها و گروه های غذایی، قند و چربی خون را افزایش می دهد و در نتیجه، سلامت همه به خصوص افراد مبتلا به بیماری‌های خاص را به خطر می‌اندازد.

رژیم گیاهخواری یا وگان، که از محبوب ترین رژیم ای لاغری است که با کاهش یا محدود کردن گوشت و جایگزین کردن میوه ها و سبزیجات به لاغری شما کمک می کند.

تبعات اجرای رژیم‌های خودسرانه بدون رعایت اصول تغذیه دیابتی

_

عدم رعایت تغذیه اصولی برای بیماران دیابتی و اجرای رژیم‌های غیرمعمول و خودسرانه، مضرات زیادی برای این افراد دارد. برخی از عوارض رژیم‌های خودسرانه بیماران دیابتی عبارتند از:

  • افزایش چربی خون
  • اختلالات کبدی
  • بوی بد دهان
  • ریزش مو
  • خشکی پوست
  • یبوست

شاید رعایت رژیم‌های خودسرانه منجر به کاهش وزن سریع گردد، اما معمولا این کاهش وزن، ثبات ندارد. به همین دلیل مبتلایان دیابتی که در مرحله اول به دنبال کاهش وزن هستند، بهتر است با کمک مشاوره تغذیه بیماران دیابتی، رژیم متعارفی را انتخاب کنند.

بیش از 8 میلیون دیابتی در ایران و  500 میلیون در جهان! آماری وحشتناک از بیماری قند خون در جامعه؛ اصلاح عادت های غذایی و سبک زندگی در کنار مشاوره تغذیه به بیماران دیابتی در کاهش این آمار کمک می کند.

مشاوره تغذیه چه کمکی به بیماران دیابتی میکند؟

_

از آنجایی که بهترین راه کنترل دیابت، داشتن یک رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم است، مشاوره تغذیه برای بیماران دیابتی کمک می‌کند یک روتین غذایی و ورزشی مناسب با توجه به شرایط بیمار تنظیم شود. همچنین متخصص تغذیه با برقراری تعامل با بیمار می‌تواند از نظر ذهنی هم به او کمک کند تا بیماری را کنترل کند.

مشاوره تغذیه افراد مبتلا به قند خون چگونه انجام می‌شود؟

_

همانطور که گفته شد امکان دارد بیماران دیابتی برای کاهش قند خون نیاز به تجویز دارو داشته باشند. اما اکثر بیماران با قند خون بالا می‌توانند با استفاده از یک رژیم غذایی سالم و ورزش زیر نظر یک متخصص تغذیه بیماران دیابتی، این بیماری را مهار کنند.

سوالات متداول مشاوره بیماران دیابتی

_
مشاوره تغذیه به بیماران دیابتی چه کمکی می کنند؟

اگر قند خون دارید و می خواهید متناسب با عادت غذایی، وزن، مقدار قند خون و سبک زندگی خود برنامه غذایی مناسب دریافت کنید، بهترین راه مراجعه به یک پزشک تغذیه است.

برای دریافت مشاوره تغذیه بیماران دیابتی با ما تماس بگیرید...