رژیم غذایی مناسب بهترین راه کاهش کلسترول خون

یکی از آسیب های زندگی کم تحرک امروزی که ناشی از روند رو به رشد استفاده از دستگاه های الکترونیکی مثل موبایل است، چاقی مفرط و افزایش وزن است. چاقی اما می تواند عوارض متعددی در پی داشته باشد که یکی از مهم ترین آن ها افزایش میزان چربی بدن و در نتیجه، نیاز روزافزون به مشاوره تغذیه کلسترول بالا است.

کلسترول به دو نوع خوب (HDL) و بد (LDL) تقسیم می شود؛ بدین معنی که بالا بودن میزان HDL نشانه ای مثبت بوده ولی بالا بودن سطح LDL خون می تواند زنگ خطری برای سلامتی در نظر گرفته شود. از تهدیدهای این بیماری همان بس که افراد دارای کلسترول بالا، همواره در خطر انسداد عروق و انواع سکته های قلبی و مغزی هستند.  

مواد غذایی نقش بسزایی در کاهش یا افزایش میزان کلسترول خون دارند؛ بطوریکه مصرف حتی چند عدد چیپس سیب زمینی می تواند در بالا رفتن کلسترول موثر بوده و سلامت فرد را تهدید کند. در این راستا، برای حفظ سلامت جسمانی لازم است فرد همواره تحت نظر یک متخصص تغذیه بوده و در جلسات مشاوره تغذیه کاهش کلسترول خون شرکت کند، تا اطمینان حاصل شود آنچه در جلسات مشاوره تغذیه در برنامه غذایی وی قرار گرفته، هیچ آسیبی به سلامت جسمانی وارد نمی کند.

انواع کلسترول در خون

_

به طور کلی دو نوع کلسترول در خون وجود دارد. بالا یا پایین شدن هر یک از آنها می تواند میزان کلسترول خون ما افزایش یا کاهش دهد. در ادامه به معرفی هر کدام خواهیم پرداخت:

کلسترول بد (LDL)

_

لیپو پروتئین با چگالی کم؛ یا همان Low-Density Lipoprotein که به اختصار به آن (LDL) می گویند، کلسترولی است که همه جا از آن به بدی یاد می شود. تجمع بیش از حد این چربی مضر، خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی را افزایش می دهد.

کلسترول خوب (HDL)

_

و اما کلسترول خوب یعنی HDL. لیپوپروتئین با چگالی بالا؛ یا همان High-Density Lipoprotein که به اختصار (HDL) نامیده  می شود، وظیفه جمع آوری کلسترول در خون و انتقال آن به کبد را دارد که می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و سکته را تا حد زیادی کم کند. به بیان دیگر، کار کلسترول HDL  خلاص کردن رگ های خونی ما از کلسترول LDL است.

در جدول زیر نگاهی کلی به باورهای درست و نادرست در مورد میزان کلسترول خواهیم داشت:

باور نادرست

باور درست

هر نوع کلسترولی میتواند مضر باشد

دو نوع کلسترول خوب (HDL) و بد (LDL)در بدن وجود دارد که نوع بد آن میتواند خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را افزایش دهد.

تنها اضافه وزن میتواند باعث کلسترول بالا شود

عوامل ژنتیکی، بیماری های زمینه ای، اضافه وزن، مشکلات کبد، عدم تحرک کافی، استعمال دخانیات و ... همگی میتواند عامل بروز چربی خون بالا باشد.

کلسترول بالا با علائمی کاملا آشکار همراه است

کلسترول خون در مراحل ابتدایی علائمی آشکار ندارد و ممکن است فرد تا مدت ها و قبل از انجام آزمایش، اصلا از این موضوع اطلاعی نداشته باشد.

کلسترول خون بالا تنها در آقایان در سنین بالا وجود دارد.

کلسترول خون بالا میتواند در آقایان، خانم ها، افراد مسن، زنان در دوران یائسگی و سایر گروه ها در سنین مختلف رخ دهد و تنها محدود به آقایان نیست.

لزوم دریافت رژیم آنلاین کاهش کلسترول

_

افزایش وزن و بالا رفتن LDL، که در اثر کم تحرکی، سبک زندگی ماشینی و رژیم غذایی نامناسب تشدید میشود میتواند منجر به مشکلات قلبی و عروقی و سکته قلبی و مغزی گردد؛ بنابراین بهره گیری از راهکارهای مناسب در جهت پایین آوردن این پارامتر کاملا ضروری به نظر میرسد. متخصص تغذیه آنلاین با بررسی سوابق بیمار، بهترین راه حل را ارائه کرده و رژیم غذایی کلسترول خون بالا متناسب با شرایط وی را پیشنهاد میکند.

دریافت رژیم آنلاین نه تنها کارایی کمتری نسبت به جلسات حضوری ندارد، بلکه در وقت و هزینه بیمار نیز صرفه جویی کرده و می تواند امکان ارتباط مستقیم با متخصص تغذیه را از طریق واتساپ، تلگرام، تماس تلفنی و یا وبسایت فراهم سازد.

مهم ترین نکات در ارائه رژیم غذایی کلسترول بالا

_

امروزه متاسفانه افراد زیادی به اسم متخصص تغذیه، از بی اطلاعی و احساسات افراد مبتلا به بیماری های مختلف مانند فشار خون بالا، چربی خون بالا، افراد دیابتی، بیماران کلیوی و غیره، سو استفاده کرده و با ارائه رژیم های غذایی پر غلط و افراط گونه، تضمین درمان قطعی را به افراد میدهند.

این رژیم های غذایی نه تنها منجر به درمان مشکلات مربوطه نمیشود، بلکه در پاره ای از موارد می تواند سلامت کلی فرد را به شدت تحت تاثیر قرار داده و عواقب جبران ناپذیری را رقم زند؛ لذا قبل از شروع به رژیم درمانی برای کاهش کلسترول خون یا رژیم های مشابه، باید دقت لازم را انجام داده و بهترین انتخاب را داشت.

طبق آمار، بیش از 38 درصد افراد بالای 20 سال در دنیا از کلسترول بالای خون رنج برده و در معرض بیماری های قلبی و عروقی هستند، مشاوره تغذیه کنترل LDL و HDL نه تنها میتواند منجر به سلامت این افراد و کاهش ریسک های احتمالی مربوطه شود؛ بلکه رژیم غذایی کنترل میزان کلسترول خون، در کنار اصلاح سبک زندگی فرد، سلامت کلی جامعه را نیز ارتقا خواهد داد. 

کاهش کلسترول خون با مشاوره متخصص تغذیه

رژیم آنلاین کلسترول در چه صورت موثر و کارآمد خواهد بود؟  

_
دریافت رژیم انلاین کم کردن میزان LDL اگر از یک متخصص با تجربه، با دانش و به روز صورت بگیرد میتواند در نهایت منجر به درمان کلسترل خون بالا گردد.

عوامل متعددی در کنار هم میتواند منجر به درمان سریع کلسترول خون بالای بیمار شود که از مهمترین آنها میتوان به تغذیه مناسب کلسترول خون و بهبود سبک زندگی اشاره کرد.

مشاوره تغذیه کلسترول خون بالا برای بهبود کارایی باید موارد زیر را در بر داشته باشد:

  • رژیم درمانی کاهش کلسترول بد خون، در صورتی می تواند نتیجه بهتری داشته باشد که گروه های غذایی متنوعی را شامل شود.
  • تغذیه بیماران باید به گونه ای باشد که مصرف چربی (روغن) اشباع شده، روغن های جامد و پالم را محدود کند.
  • کشیدن سیگار و استعمال دخانیات را به حداقل برساند.
  • در کنار رژیم غذایی کلسترول بالا، ورزش و تحرک کافی را نیز در برنامه روزانه فرد بگنجاند.
  • اهمیت کنترل LDL و HDL در افراد در سنین بالاتر و در دوران یائسگی خانم ها را به خوبی متذکر شود.
  • گنجاندن میوه و سبزیجات و غلات کافی در تغذیه بیمار.
  • روغن های حیوانی، گوشت های پر چرب، فست فود و لبنیات پر چرب را محدودتر کند.
  • استفاده از نان سبوس دار را در برنامه روزانه فرد توصیه کند.
  • توصیه به مصرف ماهی به دلیل وجود اسید های چرب امگا 3 و کم شدن احتمال گرفتگی عروق و لخته شدن خون
  • آجیل میتواند باعث کاهش کلسترول بد خون شده و به عنوان ماده غذایی کارامدی در میان وعده ها توصیه شود.

سوالات متداول مشاوره تغذیه کلسترول بالا

_
آیا دریافت رژیم آنلاین کاهش کلسترول تنها از مشکلات قلبی عروقی جلوگیری میکند؟

خیر، تغذیه مناسب در جهت کنترل کلسترول خون، نه تنها مشکلات قلبی عروقی را کم کرده، بلکه میتواند باعث بهبود وضعیت در بیماران دیابتی، کلیوی و دارای کبد چرب نیز شود.

خرید رژیم آنلاین برای افراد با کلسترول خون بالا چگونه است؟

برای این منظور کافی است که، اطلاعات فردی و سوابق پزشکی خود را از طریق فرم تعبیه شده وارد کرده و منتظر تماس کارشناسان تغذیه ما باشید.

آیا هویج کلینیک مشاوره تغذیه رایگان تلگرام و واتساپ نیز دارد؟

بله، شما دوستان عزیز میتوانید از طریق شماره تماس درج شده در سایت در هر ساعت از شبانه روز با کارشناسان ما در ارتباط باشید و از مشاوره تغذیه انلاین کنترل کلسترول خون بهره مند شوید.

مقالات مرتبط مشاوره تغذیه کلسترول بالا

_

برای دریافت مشاوره تغذیه کلسترول بالا با ما تماس بگیرید...