مشاوره تغذیه بارداری

_

تغذیه دوران بارداری از آن جهت حائز اهمیت است که عوارض هرگونه سهل انگاری در رژیم غذایی مادر باردار، نه تنها متوجه مادر بلکه متوجه جنین داخل شکم او نیز می گردد.

از آنجایی که در دوران حاملگی، تنها منبع تغذیه جنین بدن مادر است، استفاده از مشاوره تغذیه بارداری اصولی و صحیح بر اساس شرایط جسمانی مادر و فرزند و با در نظر گرفتن هفته بارداری، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این مسیر، استفاده از رژیم کارآمد دوران بارداری، ضامن سلامتی مادر و فرزند بوده و به رشد جنین در رحم مادر کمک خواهد کرد.

ما در کلینیک هویج با ارائه بهترین جلسات مشاوره غذایی بارداری، به شما برای داشتن فرزندی سالم کمک خواهیم کرد. متخصصین تغذیه ما ضمن آشنایی کامل با مواد غذایی مورد نیاز دوران بارداری، بهترین مشاوره تغذیه را به شما ارائه خواهند داد.

خدمات ما در ارائه مشاوره تغذیه بارداری

_

ما جلسات مشاوره تغذیه را برای برآورده کردن نیازها و بهینه‌سازی رفاه مادران اختصاص می دهیم، در این جلسات به موارد زیر توجه می شود:

 • ارزیابی عادات غذایی فعلی و شرایط پزشکی مادر
 • توصیه های تغذیه ای بر اساس شواهد علمی روز دنیا
 • استراتژی هایی برای کمک به مادر در دستیابی به یک رژیم غذایی سالم و متعادل
 • دستورالعمل های برنامه ریزی غذایی فردی
 • مشاوره تغذیه عمومی
 • ارائه حرکات ورزشی متناسب با دوران حاملگی

این مشاوره ها تنها مختص به زنان بارداری که دچار چاقی می شوند نیست؛ بسیاری از بانوان ایرانی همزمان با بارداری، دچار چاقی نیز می‌شوند، چرا که این گمان غلط را دارند که  قادر هستند هر غذایی را به هر مقداری بخورند. عده ای دیگر از مادران نسبت به تغذیه خود در بارداری بی توجه هستند، و با تامین نکردن مواد غذایی مغذی سلامت خود و جنین را به خطر می اندازند.

چرا مشاوره تغذیه در دوران بارداری مهم است؟

_

رژیم های غذایی مغذی، ایده آل و شیوه های تغذیه بهینه برای جلوگیری از همه اشکال سوء تغذیه قبل و در طول بارداری و دوران پس از بارداری و در حین شیردهی ضروری بشمار می آید. مشاوره تغذیه به مادران باردار و اعضای خانواده اش کمک می کند تا به بهترین شکل برای وعده های اصلی و میان وعده های خود تصمیم بگیرند و برای بهبود تغذیه اقدام کنند. چرا که مادران چاق و یا آنهایی که دچار سوءتغذیه هستند سبب می شوند فرزندان آنها هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت، خطرات سلامتی قابل توجهی تهدید کند.

مشاوره رژیم بارداری شامل چه مراحلی است

_

مشاورین رژیم بارداری کلینیک هویج شما را در سه دوره حساس حاملگی همراهی می کنند:

 • پیش از بارداری(برای کسانی که قصد بارداری دارند)
 • بارداری
 • و پس از زایمان(حداقل شش ماه پس از زایمان).

عده‌ای گمان می‌کنند مشاوره تغذیه بارداری صرفا به بیان نکات تغذیه ای حین بارداری می‌پردازد، در حالی مراقبت های تغذیه ای قبل و بعد از بارداری نیز بسیار حائز اهمیت است.
علاوه بر تغذیه صحیح موارد دیگری نیز وجود دارد که نقش تاثیرگذاری در فرآیند بارداری و سلامت مادر و جنین دارد. یکی از این موارد وضعیت روحی مادران است؛ وضعیت روحی نامناسب مادران علاوه بر اینکه در تغذیه آن ها نقش مهمی ایفا می‌کند، دوران بارداری سخت تری هم برای آن ها به همراه خواهد داشت.

مشاوره  رژیم قبل از بارداریی (Fertility Diet):

_

اولین تماس افراد به متخصصان تغذیه باید زمانی صورت گیرد که تصمیم به بچه دار شدن می گیرند.

برای حمایت از زنان برای ایجاد باروری مطلوب و تقویت ریشه های باروری، متخصین تغذیه کلینیک هویج از یک رویکرد پزشکی مدرن با در نظر گرفتن شرایط کلی بدن افراد استفاده می‌کنند تا بهترین برنامه تغذیه ای متناسب با شرایط هر نفر را ارائه کنند. در حالت ایده آل هر دو شریک باید در برنامه های تغذیه ای این کلینیک شرکت کنند.

هیچ دو نفری شبیه هم نیستند، بنابراین برای حمایت از شرایط منحصر به فرد هر شخصی، متخصصین ما  کمک می کنند تا شرایط برای یک بارداری سالم و ایمن فراهم شود متناسب با شرایط آن فرد فراهم شود.

کلینیک هویج با مشاوره تغذیه بارداری خود به مادران کمک می کند تا با یک برنامه غذایی مناسب و پیروی از یک سبک زندگی ایده آل، هورمون های خود را حمایت کنند، و هرگونه عدم تعادلی که بر سلامت بدن و در نتیجه توانایی باروری تاثیر می‌گذارد، مقابله کنند.

مشاوره تغذیه قبل از بارداری در دو مورد نقش مهمی ایفی می‌کند:

 • شانس بارداری Chance of getting pregnant
 • سلامت باروری Reproductive health

پیروی از یک رژیم غذایی سالم قبل از بارداری می‌تواند به تقویت باروری، کاهش خطر نقایص مادرزادی مانند اسپینا بیفیدا، دیابت بارداری و حتی کاهش احتمال ابتلا به پره اکلامپسی در دوران بارداری کمک کند.

شایان ذکر است که نوع خوراک والدین قبل از بارداری یکی از فاکتورهای تاثیرگذاری در تعیین جنسیت کودک است.  مشاورین تغذیه بارداری می توانند نقش کمک کننده ای برای بالا بردن شانس جنسیت فرزند مورد علاقه والدین ایفا کنند.

 

مشاوره تغذیه حین بارداری (Pregnancy):

_

تغذیه مناسب مادر در این 9 ماه برای جنین بسیار سرنوشت‌ساز است و  به رشد مناسب جنین کمک می‌کند. اگر نوزاد در این زمان نسبتا زیاد تغذیه مناسبی را از مادر دریافت کند؛ در آینده به مشکلاتی از قبیل نارسایی، کمبود وزن و ... دچار نخواهد شد.

پس از تشخیص بارداری و مراجعه مادران به کلینیک تخصصی هویج، معاینات ابتدایی از مادر به منظور تشخیص بیماری های پنهان مادر و جنین، گروه خونی، دیابت و  میزان آهن بدن صورت می‌گیرد، و با کنار هم قرار دادن تمام موارد برنامه مناسب تغذیه ای ادامه بارداری در اختیار وی قرار می‌گیرد.

مادران در دوران بارداری با مشکلات و ناراحتی‌های مختلفی از قبیل موارد زیر دست و پنجه نرم می‌کنند:

 • استرس ناشی از اینکه چه چیز مواد غذایی مفید و چه چیزی مضر است؟
 • انتخاب غذای روزانه در طی دوران بارداری چگونه باشد؟
 • آیا غذاهایی که روزانه مصرف میکنند برای جنین خود بی خطر هستند یا خیر؟
 • چه میزان از هر ویتامین در طول روز برای جنین لازم است؟

متخصصان ما با شناخت حالات روحی و غذایی مادر، بهترین برنامه را برای وی تدوین می کنند تا در مسیر مناسب برای سلامتی خود و فرزند داخل رحمش قرار بگیرد.

پاسخ های متناقض گوگل را به هیچ عنوان در نظر نگیرید. قطعا حجم بسیاری از توصیه‌هایی که هر روز از طرف دوستان، اعضاء خانواده و حتی غریبه‌ها درباره غذاهای مفید و ممنوعه برای بانوان بارداری می‌شنوید، گیج کننده و استرس زا خواهد بود، علاوه بر آن نمی توان نسخه واحدی برای تمام افراد تجویز کرد.

بنابراین اگر می‌خواهید به اطلاعات کامل، مفید و قابل اطمینانی درباره تغذیه مناسب دوران بارداری دست یابید و مطمئن شوید که کدام یک از توصیه ها برای شما و جنینتان مفید است حتما با مشاورین تغذیه بارداری کلینیک هویج مشورت کنید.

مشاوره تغذیه بعد از بارداری(Post- Pregnancy):

_

مادر فرزند خود را به دنیا می آورد، اما این دلیلی نیست تا غذاهای مغذی از سبد خانواده کنار گذاشته شود. تغذیه صحیح بعد از بارداری نیز یکی از مقاطع حساس و پیچیده است، چرا که مادر نیاز دارد تا انرژی کافی را برای بازتوانی(Recovery) و بهبودی خود، و هم چنین تغذیه صحیح نوزاد تامین کند، و از طرفی از افزایش وزن خود جلوگیری کند. لازم است تا کاهش وزن پس از بارداری با یک شیب مناسب دنبال شود، این امر احتیاج  دارد تا مادر و فرزند توسط متخصصین ما مورد ارزیابی قرار بگیرند تا همانند مراحل قبل بهترین نکات تغذیه ای برا آن‌ها تجویز شود.

مزایای مشاوره تغذیه بارداری کلینیک هویج

_

در اینجا به چند مورد از مزایایی که با تغذیه صحیح توسط مشاورین کلینیک هویج به شما عرضه می شود، می پردازیم:

 • یک رژیم غذایی بارداری صحیح و کامل می تواند به بهبودی مادر کمک کند. این برنامه غذایی سالم پس از زایمان راهی برای جلوگیری از تحلیل استخوان، تامین ذخایر آهن، جلوگیری از هموروئید و بسیاری از موارد دیگر است.
 • به افزایش و قوت شیر مادر کمک می کند؛ چرا که آن چه می خورید و می نوشید برای کمیت و کیفیت شیر شما بسیار مهم است.
 • رفاه کامل مادر و فرزند را تامین می کند؛ یک رژیم غذایی متعادل می تواند استفامت 24 ساعته یک مادر پر مشغله را تضمین کند.
 • با تعادل کالری مصرفی از اضافه وزن مادر جلوگیری شود و وضعیت وزنی او را با سرعت مناسب به شرایط متعادل برساند.

سوالات متداول مشاوره تغذیه بارداری

_
چه خدمات در مشاوره تغذیه بارداری کلینیک هویج ارائه می شود؟
 • ارزیابی عادات غذایی فعلی و شرایط پزشکی مادر
 • توصیه های تغذیه ای بر اساس شواهد علمی روز دنیا
 • استراتژی هایی برای کمک به مادر در دستیابی به یک رژیم غذایی سالم و متعادل
 • دستورالعمل های برنامه ریزی غذایی فردی
 • مشاوره تغذیه عمومی
 • ارائه حرکات ورزشی متناسب با دوران حاملگی

برای دریافت مشاوره تغذیه رژیم بارداری با ما تماس بگیرید...