کافیست تلویزیون را روشن کنید تا با انواع تبلیغات دروغین مشاوره لاغری سریع در چند روز یا کاهش وزن 15 کیلویی در چند هفته مواجه شوید. راهکار ارائه شده نیز عموما استفاده از قرص های لاغری شیمیایی است که ادعا می شود طبق آخرین استانداردهای حوزه پزشکی و سلامت تهیه شده است.

باید بدانید که هیچ رویکردی پایدارتر از در پیش گرفتن یک رژیم غذایی صحیح روزانه نمی تواند به کاهش وزن و لاغری شما کمک کند؛ آن هم تنها زیر نظر یک متخصص و در جلسه مشاوره تغذیه لاغری.

در جلسات مشاوره لاغری، متخصصین این حوزه با در نظر گرفتن شرایط هر فرد شامل قد، وزن، سن، سوابق پزشکی و وضعیت جسمانی وی، بهترین برنامه غذایی را تدوین و او را در مسیر کاهش وزن و لاغری پایدار تا دریافت نتیجه همراهی می کنند.

اهمیت مشاوره لاغری و مراجعه به متخصص تغذیه

_

وقتی قرار است رژیم کاهش وزن را شروع کنید باید یک سری نکات را مد نظر قرار دهید، مثلا باید مصرف کربوهیدرات، چربی ها و خوراکی ها با کالری زیاد را محدود کنید. 

خیلی از افراد هستند که بدون حتی یک جلسه مشاوره تغذیه لاغری اقدام به کاهش وزن می‌کنند، اما چون اصول درست را از یک متخصص تغذیه جویا نمی‌شوند، بعد از مدتی دچار مشکلاتی شده و عارضه هایی مانند ریزش مو، مشکلات گوارشی، چربی کبد، ضعیف شدن چشم گریبانگیر آنها خواهد شد.

رژیم لاغری

یک برنامه غذایی اصولی در کنار ورزش های موثر در لاغری، به همراه تمرینات روانشناختی زیر نظر متخصص تغذیه به کاهش وزن اصولی منتج خواهد شد. مشاوره لاغری موفق را می توان زمانی دانست که دیگر نگران برگشت پذیری آن نباشید، مشاور تغذیه انتخاب‌های غذایی شما را ارزیابی می‌کند تا بتواند بهترین راهکارها را برای کاهش وزن به شما ارائه دهد تا به کمک آن بتوانید به وزن ایده‌‌آل خود دست یابید.

پس تصمیم درست برای کسانی که به دنبال کاهش وزن خود هستند مراجعه به مشاور لاغری است، که البته در این راه انتخاب مشاور تغذیه متخصص نیز، یکی از چالش های پیش روی شما است. متاسفانه بسیاری از برنامه‌های غذایی که برای کاهش وزن توسط برخی مشاورین ارائه میگردد، باعث احساس گرسنگی یا سیری کاذب میشود، یا گروه‌های غذایی اصلی را حذف می‌کنند و نگه داشتن چنین رژیمی خیلی سخت بوده و پایدار نخواهد بود.

اهمیت مراجعه به متخصص تغذیه

_

وقتی قرار است رژیم کاهش وزن بگیرید، باید به چند نکته مهم توجه کنید. برای مثال برای رژیم لاغری باید مصرف کربوهیدرات، چربی ها و کالری‌های زیاد را محدود کنیم. ولی در زمان افزایش وزن به صورت برعکس عمل می‌کنیم.

خیلی از افراد هستند که بدون حتی یک جلسه مشاوره تغذیه لاغری، اقدام به کاهش وزن می‌کنند، اما چون اصول درست را از یک متخصص تغذیه جویا نمی‌شوند، بعد از مدتی دچار عارضه هایی مانند ریزش مو، مشکلات گوارشی، چربی کبد و ضعیف شدن چشم می‌شوند.

پس تصمیم درست برای کسانی که به دنبال کاهش وزن خود هستند، مراجعه به مشاور لاغری است. اما متأسفانه بسیاری از برنامه‌های غذایی که برای کمک به کاهش وزن توسط برخی مشاورین لاغری ارائه میگردد، باعث احساس گرسنگی یا سیری کاذب میشود و یا گروه‌های غذایی اصلی را حذف می‌کنند که رعایت چنین رژیمی برای فرد ممکن نیست.

چه افرادی به دریافت مشاوره کاهش وزن نیاز دارند؟

_

به طور کلی مراجعه به پزشک تغذیه برای دریافت برنامه‌های غذایی مناسب به همۀ افراد توصیه می‌شود، اما در این میان بعضی از افراد و گروه‌ها باید به دلیل برخی مشکلات و اضافه وزن حاد، در اسرع وقت مشاوره لاغری دریافت کنند.

 افرادی که به هرکدام از بیماری‌های زیر مبتلا شده‌اند، باید با استفاده از راهنمایی های یک دکتر تغذیه، کاهش وزن خود را در اولویت قرار دهند:

 • افراد دارای فشار خون؛
  فشار خون در اثر عوامل مختلفی ایجاد می‌شود که یکی از آنها چاقی و اضافه وزن است. مصرف مواد غذایی مختلف نیز تأثیر زیادی در کاهش یا افزایش فشار خون دارد. فشار خون معمولاً در طی سال‌ها و بدون هیچ علائمی اتفاق می‌افتد و می‌تواند آسیب‌هایی به مغز، عروق، قلب و دیگر اندام‌ها وارد کند. مشاور لاغری با ارائه یک برنامه درست و اصولی به شما کمک خواهد کرد که جلوی پیشرفت این بیماری را با کاهش وزن اصولی بگیرید.
 • مبتلایان به قند خون (دیابت نوع 1 و 2
  قند خون و دیابت ارتباط مستقیمی با نحوه، کیفیت و میزان غذایی که افراد می‌خورند دارد، معمولا تغذیه نادرست باعث چاقی موضعی مفرط این افراد میشود. بنابراین با اصلاح تغذیه و داشتن یک برنامۀ غذایی درست، می‌توان دیابت نوع 1 و 2 و افزایش وزن بیماران مبتلا به این بیماری را تا میزان زیادی کنترل کرد.
 • مبتلایان به بیماری عروق کرونر(Coronary Artery Disease)؛
  وظیفۀ عروق کرونر خون‌رسانی به ماهیچه‌های قلب است، ایجاد هر اختلالی در فرایند عروق رسانی اکسیژن و مواد مغذی به قلب را با مشکل مواجه خواهد کرد.
  یکی از دلایل اصلی این اختلال اضافه وزن و چاقی است، بنابراین لازم است افراد چاق با مراجعه به مشاور تغذیه لاغری و دریافت برنامۀ ورزشی و غذایی مناسب، وزن خود را کاهش دهند.
 • بیماری‌های کیسه صفرا؛
  چاقی ارتباط مستقیمی با افزایش احتمال ابتلا به سنگ کیسۀ صفرا دارد، سنگ‌های کلسترولی کیسه صفرا (Cholesterol gallstones)، در اثر مصرف بیش از حد کلسترول ایجاد می‌شوند و مشکلات زیادی برای فرد مبتلا در پی خواهند داشت.
  اگر چربی اضافه دور شکم و معده باشد، احتمال ایجاد بیماری‌های کیسه صفرا نیز افزایش خواهد یافت، دریافت مشاوره کاهش وزن می‌تواند با یک برنامۀ غذایی اصولی و کم کلسترول شما را در روند کاهش وزن کمک زیادی نماید.
 • بیماری کبد چرب (Fatty liver disease).
  یکی از عوارض شایع چاقی‌های شکمی، چرب شدن کبد و در نتیجه بزرگ بودن آن است و ریسک ابتلا به بیماری کبد چرب را افزایش خواهد داد. اگر شما هم چربی شکمی دارید، می‌توانید با مراجعه به متخصص لاغری، برنامه‌های ورزشی و رژیم غذایی لاغری شکم را دریافت کنید.

کسانی که اضافه وزن دارند، علاوه بر مشکلات گفته شده امکان ابتلا به برخی بیماری ها نظیر سرطان، توقف تنفسی در خواب، افزایش احتمال سکته مغزی و... نیز در آنها افزایش خواهد یافت، این افراد لازم است از یک مشاور تغذیه، برنامه‌ غذایی مناسب دریافت کنند و از این طریق جلوی ریسک‌ ابتلا به بیماری های حاد را بگیرند.

کلینیک رژیم درمانی هویج کلینیک

موارد مهم در جلسه مشاوره کاهش وزن

_

شما هم در قبال یک جلسه مشاوره تغذیه لاغری وظایفی دارید، وظایفی که باید به آن عمل کنید و ما توصیه می‌کنیم سوالات زیر را از مشاور لاغری خود بپرسید:

 • اهداف کاهش وزنم را چگونه تعیین کنم؟
 • آیا برنامه لاغری، برای من ریسک های جسمانی دارند؟
 •  BMI هدف من باید چه میزان باشد؟
 • اگر بخواهم بیشتر از معمول کاهش وزن داشته باشم، آیا برای من عوارض جسمانی دارد؟
 • آیا استفاده از قرص های مکمل را لازم می‌دانید؟
 • اگر به وزن مورد نظر رسیدم چطور وزنم رو ثابت نگه دارم؟

زمانی که پاسخ سوالات خود را بگیرید، میتوانید با خیال راحت به رژیم خود اعتماد کنید و آرامش دارید که برنامه غذایی جدیدتان عوارضی برای شما ندارد، این خود ارزش بسیار بالایی در جهت حفظ رژیم غذایی دارد.

مزایای یک جلسه مشاوره کاهش وزن

_

این که شما در همان جلسه اول بتوانید عیار مشاور خود را بسنجید بسیار اهمیت داشته و در کیفیت رسیدن به اهدافتان نقشی اساسی خواهد داشت.در ادامه به نکاتی اشاره خواهیم کرد تا بتوانید تشخیص دهید یک جلسه مشاوره موفق، باید شامل ارائه چه مواردی باشد:

 • بیان تمامی شرایط روحی و جسمی برای بهبود برنامه غذایی؛
  حتی کوچک‌ترین اطلاعات و داده‌های مرتبط با جسم و روح شما می‌تواند در تسریع یا کند شدن فرایند لاغری اثرگذار باشد. بنابراین در جلسه مشاوره باید به تمام شرایط و ویژگی‌های روحی و جسمی خود را بیان کنید.
 • ارائه کامل مشخصات بدنی مثل وزن، قد و مشکلات جسمی؛
  اضافه وزن و چاقی تنها در نتیجۀ پرخوری ایجاد نمی‌شود، این مورد می‌تواند به مشکلات جسمی، روحی و مسائل دیگر نیز مرتبط باشد. برای دریافت یک مشاورۀ حرفه‌ای، متناسب با شرایط خود، لازم است که این اطلاعات را به مشاور ارائه کنید.
 • ارائه سؤالات و مشکلات در رابطه با کاهش وزن؛
  مشاور با پرسیدن سوالات مختلف و بررسی دقیق جزئیات می‌تواند به دلایل اصلی ایجاد اضافه وزن در شما پی ببرد.
 • هدف گذاری درست و قابل دستیابی؛
  شما باید بدانید که در هر ساعت و هر روز دقیقاً چه کارهایی قرار است برای لاغری انجام دهید، یک مشاوره خوب لاغری حتماً برای شما برنامه‌های هدفمند روزانه، هفتگی و ماهانه تعیین خواهد کرد.

در این قسمت سعی شد مهم ترین مسائل مربوط به یک جلسه مشاوره لاغری برای افرادی که نیاز به اطلاعات اولیه در مورد جلسات مشاوره تغذیه دارند بیان شود.

سوالات متداول مشاوره تغذیه لاغری

_
پایبندی به رژیم غذایی در موفقیت نهایی چقدر اثر گذار است؟

اصلی ترین رکن هر رژیم، پایبندی شما به توصیه های متخصص و رعایت برنامه غذایی داده شده است، که میتواند نتایج موفقیت آمیزی را در پی داشته باشد.

برای دریافت مشاوره تغذیه رژیم لاغری با ما تماس بگیرید...