با بهترین رژیم های لاغری آشنا شوید

داشتن وزن مناسب یکی از اهداف مهم زندگی هر انسانی به شمار می رود و هر کسی به نوعی دنبال این است که آن را به دست بیاورد. مواردی که باعث میشود وزن مناسب و رژیم کاهش وزن از نیاز های بشر به شمار برود می تواند فشار جامعه و اطرافیان، الگو قرار دادن اشخاص خاص و از همه مهمتر تغییرات باشد.

روز به روز تغییرات مهمی در زندگی همه ما به وجود می آید؛ تغییراتی مانند تغییرات اقلیمی و اجتماعی و به وجود آمدن تنش در زندگی روزمره افراد، البته که هر فرد در زندگی خصوصی اش تغییرات زیادی را تجربه میکند.

یکی از اولین دغدغه ها بعد از تصمیم گرفتن برای شروع رژیم، این است که بهترین رژیم های لاغری چیست؟ در جواب این سوال باید گفت که بهترین رژیم برای هر فرد متفاوت است و به عوامل متفاوتی همچون وضعیت جسمانی، جنسیت، سابقه بیماری و … بستگی داره؛ که ما در مقاله قصد داریم شما را با انواع رژیم لاغری آشنا کنیم، تا بتوانید به شیوه ای آسان تر تصمیم خود را بگیرید.

انواع رژیم لاغری معروف در دنیا

تقریبا به اندازه تعداد فرهنگ هایی که در دنیا است،  رژیم های غذایی نیز وجود دارد. البته این به این معنا نمی باشد که نمی توان از این رژیم ها استفاده کرد. چه بسا این رژیم ها ممکن است روی یک سری افراد که در کشور های دیگر زندگی میکنند تاثیر مطلوبی بگذارد.

از معروف ترین رژیم های لاغری جهان نیز میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. رژیم مدیترانه ای
 2. رژیم کتوژنیک
 3. رژیم کانادایی
 4. رژیم وگان
 5. رژیم فستینگ
 6. رژیم پالئو
 7. رژیم دوکان
 8. رژیم غذایی زون
 9. رژیم غذایی HCG
 10. رژیم غذایی اوپتاویا
 11. رژیم غذایی فوق العاده کم چرب
 12. رژیم های لاغری هفت روزه
 13. رژیم های لاغری یک ماهه

خلاصه آنکه، رژیم ها نیز سر منشا خاص خودشان را دارند و همگی از یک جایی شروع شده اند. در ادامه به توضیح کامل تر چند نوع از معروف ترین رژیم های لاغری می پردازیم:

رژیم لاغری کانادایی

از معروف ترین رژیم های لاغری میتوان به رژیم کانادایی اشاره کرد، که حتی اگر خودتان تا به حال از رژیم غذایی استفاده نکرده باشید از اطرافیانتان نام آن را شنیده اید. البته که معروف بودن این رژیم به معنای درست بودن مطلق آن نمی باشد. رژیم غذایی کانادایی در واقع یکی از انواع رژیم های سریع می باشد بازه ای ۱۲ الی ۱۵ روزه دارد.

اهمیت انتخاب درست رژیم لاغری با توجه به عادات غذایی

از آنجا که در این برنامه غذایی با قرار دادن بدن در شرایط سخت و کاهش افراطی مصرف غذا سعی در کاهش وزن سریع است، بدن با کمبود برخی مواد و بعضا مشکلات فیزیکی گوناگون مواجه می شود؛ لذا روی آوردن به رژیم کانادایی برای زنان باردار و شیرده به هیچ عنوان توصیه نمیشود و حتما باید از رژیم بارداری استفاده کنند.

داشتن رژیم کانادایی 15 روزه مانند هر رژیم سریع دیگری معایب و مزایا ی خود را دارد و شما نیز با این رژیم در طول مدت گفته شده وزن کم می کنید، اما خب باید منتظر معایب آن نیز باشید.

رژیم وگان

یکی دیگر از معروف ترین و محوب ترین رژیم های لاغری، رژیم وگان یا گیاهخواری است که در آن مصرف انواع گوشت و فرآورده های حیوانی به شدت محدود میشود. این رژیم با منع شما از مصرف غذاهای چرب و پرکالری، نه تنها به کاهش وزنتان کمک شایانی میکند، بلکه ریسک بیماری های قلبی و دیابت را نیز به شدت کاهش میدهد.

رژیم لاغری گیاهخواری یکی از محبوب ترین روش های کاهش وزن

البته برای انتخاب رژیم وگان ابتدا باید به پزشک متخصص تغذیه مراجعه کنید، زیرا ممکن است باعث کمبود موادی مانند کلسیم و آهن و ویتامین 12B و D در بدن شما شود. خصوصا در خانم ها به دلیل سیکل قاعدگی ممکن است موجب فقر شدید آهن در بدن شود.

رژیم پالئو

رژیم انسان های غارنشین یا رژیم پالئو، نوع دیگر رژیم ها است که طرفداران زیادی دارد. این رژیم شباهت بسیار زیادی به برنامه غذایی انسان های غارنشین دارد.

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که تا چه اندازه از برنامه غذایی انسان های غارنشین اطلاع داریم ؟ که در پاسخ باید گفت محققان معتقدند هستند که رژیم غذایی انسان های غارنشین از تنوع و گروه های غذایی بسیاری شامل می شده است.

رژیم لاغری پالئو ریشه در فرهنگ انسان های غارنشین دارد

تمرکز این رژیم غذایی بر استفاده از غذاهای طبیعی و فرآوری نشده است؛ لذا در این برنامه غذایی از میوه ها و سبزیجات با پروتئین بالا، آجیل، مغزهای خوراکی و… استفاده میشود. رژیم غذایی پالئو برای افرادی که مشکلات قند خون، فشار خون و کلسترول بالا دارند مناسب میباشد ولی زنان باردار و افراد مستعد بیماری های کلیوی بهتر است از آن پرهیز کنند.

البته لازم به ذکر است که باید در این رژیم غذایی، فعالیت بدنی زیادی مانند راه رفتن های طولانی و ورزش هایی که به فعالیت زیاد بدن منجر میشوند داشته باشید.

رژیم فستینگ

رژیم روزه داری یا فستینگ علاوه بر تاکید بر مصرف و یا عدم مصرف برخی خوراکی ها، با مشخص کردن یک چرخه در روز، زمان مصرف غذا را برایتان تعیین میکند. روش های گوناگونی برای این رژیم ارائه شده که از جمله آنها می توان به روش 16/8، 5:2، خوردن-نخوردن-خوردن و جنگجو اشاره کرد.  و عمده افرادی که از طرح 8/16 استفاده می کنند، شب ها و ساعات ای از طول صبح و عصر را از خوردن غذا خودداری می کنند.

رژیم فستینگ یا روزه داری، دقیق ترین برنامه غذایی کاهش وزن

این رژیم به کاهش قند خون، تری گلیسیرید و کلسترول کمک میکند؛ ولی برای زنان باردار و شیرده، افراد مستعد افت قند خون و یا مبتلا به سوء تغذیه و کمبود وزن پیشنهاد نمیشود.

رژیم کتو

رژیم لاغری چربی خوری یا کتو، همانطور که از نامش پیداست، شما را به مصرف غذاهایی با چربی بالا و کربوهیدرات کم همچون ماهی، آجیل، آووکادو و… تشویق میکند. مصرف کم کربوهیدرات بدن را در حالت کتوزیس قرار داده و باعث میشود تا بدن از باقی مانده کالری ذخیره شده خود استفاده کند.

با رژیم کتو هرچه دوست دارید چربی بخورید و لاغر شوید

همچنین لازم به ذکر است که رژیم کتو برای زنان باردار، بیماران دیابت نوع یک و افرادی که دچار بیماری های کلیوی هستند مناسب نیست.

در زمان انتخاب رژیم به چه نکاتی باید دقت داشت؟

انتخاب رژیم لاغری مناسب، اولین قدم شما برای شروع روند لاغری به حساب می آید، زیرا رژیم لاغری نا مناسب نه تنها باعث عدم کاهش وزن و نتیجه معکوس شود؛ بلکه میتواند باعث بروز مشکلات جدی در جسم و روان شما شود. از دیگر نکات مهم در انتخاب یک رژیم مناسب، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هر شخص بدنش با دیگری متفاوت است.
 • باید به دستورات گفته شده در رژیم دقت کرد و همه را عملی کرد.
 • باید مکانیزم بدن خود را خوب بشناسیم.
 • شاخص توده بدنی خود را با کمک متخصص به دست بیاوریم.
 • حتما با پزشک مشورت کنیم و سر خود تصمیم نگیریم.
 • ورزش را فراموش نکنیم.
 • رژیم را ناگهانی تمام یا قطع نکنیم.

و همچنین سعی کنید روی یک رژیم تمرکز کنیم و چند رژیم را همزمان انجام ندهید.

تمامی رژیم های لاغری هدف کاهش وزن و سلامت شما را دنبال میکنند

سخن پایانی

اگر قصد دارید که از رژیم لاغری استفاده کنید ابتدا باید از این مطمئن باشید که بهترین رژیم لاغری برای شما چیست. که با توجه به لیست کامل انواع رژیم لاغری که در مقاله ذکر شده است، گرفتن این تصمیم برای شما آسان خواهد شد.

همه این ها نیاز دارد تا شما به یک پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید تا بتوانید بهترین رژیم لاغری را که مناسب شما باشد پیدا کنید، در غیر این صورت ممکن است تصمیم اشتباهی بگیرید و نتیجه آن این بشود که یا رژیم را نیمه تمام بگذارید یا مبتلا به بیماری ای بشوید که تا مدت ها گریبان شما را بگیرد و یا حتی آسیب های ناشی از آن هرگز خوب نشود.

در این مقاله سعی کردیم با معرفی لیست کامل انواع رژیم لاغری، این انتخاب را برای شما آسان تر کنیم؛ اگر شما هم تجربه ای در این زمینه دارید، ممنون می شویم در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منابع :

1 دیدگاه

 • مطلب خیلی مفیدی بود
  فقط یک سوال دارم من به صورت مادرزادی بدون وسیله کمکی نمیتونم راه برم به یک رژیم لاغری نیاز دارم که انرژی بدن من برای ورزش های سنگین رو تامین کنه پیشنهاد شما چه رژیمیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *