مشاور تغذیه کیست؟

_

امروزه بسیاری از مشکلاتی جسمانی و بیماری های افراد ناشی از تغذیه ناسالم است. مشاوره تغذیه به کودکان، سالمندان، افراد با بیماری های خاص، ورزشکاران، زنان باردار و کسانی که به دنبال کاهش یا افزایش وزن هستند، کمک میکند تا با تغییراتی در برنامه غذایی به اهداف خود برسند.


مشاور تغذیه به شخصی گفته میشود که وظیفه حیاتی مشاوره دادن به مراجعه کنندگان در مورد تأثیرات غذا و تغذیه بر سلامت کلی آنها را دارد.آنها به مردم توصیه می کنند که چه غذایی را مصرف کنند تا بتوانند سبک زندگی سالم را طی کنند یا به یک هدف خاص مرتبط با سلامتی برسند. مشاور یا متخصص تغذیه، پزشکی است که سال ها در زمینه علم تغذیه تحصیل کرده و نسبت به خواص مواد غذایی، اشراف کامل دارد.

 مشاور تغذیه، سابقه پزشکی بیمار را بررسی کرده تا از وضعیت سلامتی و بیماری های او اطلاعات کسب کند. همچنین مواردی مانند قد، وزن و سن بیمار را هم در نظر میگیرد تا مشکلات و شکاف های موجود در برنامه غذایی او را شناسایی کرده و تغذیه سالم را در آن بگنجاند. پزشک متخصص در طی مشاوره تغذیه در مورد شیوه زندگی فعلی و عادات غذایی بیمار صحبت خواهد کرد تا ارزیابی کند با خوردن بیشتر یا کمتر کدام مواد غذایی، فرد به اهداف خود میرسد.

 این دسته  از افراد همچنین به عنوان کارشناس تغذیه، متخصص تغذیه، متخصص تغذیه بالینی، متخصص تغذیه ورزشی یا متخصص تغذیه بهداشت عمومی بسته به موقعیت مکانی و محل کارشان شناخته می شوند. آنها همچنین می توانند به عنوان کارآفرینان مستقل کار کنند و خدمات خود را در بیمارستان‌ها، مدارس، مطب و ... ارائه دهند. لازم بذکر است که امروز با توجه به افزایش نرخ چاقی نقش متخصصین تغذیه بسیار پررنگ شده است.

 

مشاوره تغذیه چیست؟

_

مشاوره تغذیه، جلسات حضوری یا آنلاینی است که در آن یک متخصص تغذیه با بررسی عادات غذایی فرد و در نظر گرفتن فاکتورهایی مانند قد، وزن، سن، بیماری و سیستم ایمنی بدن، بهترین رژیم غذایی را برای او تجویز میکند. مشاوره تغذیه به عملی گفته میشود که مراجعه کننده به دلایل متفاوت به متخصص و مشاور تغذیه مراجعه میکند و وضعیت غذایی فرد مورد بررسی قرار میگیرد.

در این فرآیند رژیم درمانی، میزان ویتامین، پروتئین، کالری و تنقلاتی که فرد باید مصرف کند، مشخص میشود. مشاور تغذیه و بیمار در جلسات یا دوره های مشاوره تغذیه با یکدیگر تعامل میکنند تا با تغییر برنامه غذایی، بیمار را به هدف خود برساند. این هدف میتواند لاغری، چاقی، کنترل یا درمان بیماری هایی مانند فشار خون و دیابت، حفظ سلامتی در دوران بارداری، رشد قد و وزن کودکان و ... باشد.

هدف از انجام تمامی فعالیت های عنوان شده، بررسی و شناسایی مشکلات غذایی بیمار و برطرف کردن نیاز‌های اولیه وی است که باید با نظارت یک فرد متخصص انجام شود. مشاوره تغذیه به بیماران، ورزشکاران، خانم‌های باردار و …کمک می کند تا اطلاعات مهم در مورد وضعیت سلامتی و تغذیه‌ای خودش را درک کند و سعی در برطرف کردن نیازهای مهم و اساسی تغذیه خود داشته باشد. علاوه بر آن، اصلاح رژیم تغذیه ای تغییر رفتار را در افراد تقویت می کند؛ اما در برخی موانع ممکن است فرد را از ادامه روند درمانی خود منصرف کند و نتیجه درمان را تحت تاثیر قرار دهد.

اگر با دیدگاه قدیمی و سنتی به قضیه نگاه کنیم؛ مشاوره حضوری با در نظر گرفتن تمامی ابعاد و تعامل پزشک با مراجعه کننده میتواند بهترین گزینه باشد اما توسعه فناوری جدید در مشاوره الکترونیکی و آنلاین موجب شده که افراد از سراسر جهان جهت استفاده از مشاوره در زمینه های مختلف از جمله مشاوره تغذیه‌ای شده است.

مشاور تغذیه چه وظایفی دارد؟

_

متخصصین و مشاورین تغذیه باید با در نظر گرفتن وضعیت سلامت مراجعه کننده مانند کودکان، بزرگسالان، میانسالان و ... آن ‌ها و دارا بودن بیماری و موارد دیگر، میزان و نوع تغذیه را تعیین کنند. در اکثر موارد افراد دارای بیماری‌های خاص از قبیل دیابت و بیماری قلبی و کلیوی هستند. بنابراین به دلیل وجود شرایط حساس و خاص باید یک برنامه غذایی تعیین شده داشته باشند که متخصصین تغذیه این کار را به راحتی انجام می‌دهند.

با توجه به مشغله‌های زیاد افراد امروزه چندین برنامه معتبر آنلاین به طور گسترده برای کسانی که مایل به پیروی از یک روتین سالم هستند اما قادر به انجام تمام وقت آن نیستند در دسترس است. این رژیم‌های چاقی و لاغری آنلاین با در نظر گرفتن تمامی موارد حائز اهمیت توسط مشاورین و متخصصین تغذیه در اختیار افراد قرار گرفته میشود.

وظایف یک مشاور تغذیه خوب، تنها ارائه یک رژیم غذایی سالم به بیمار نیست، بلکه وظایف متخصص تغذیه شامل طیف گسترده ای از مسئولیت ها که شامل موارد زیر میباشد:

 • در وهله اول با دقت هر چه تمام به مراجعه کننده و مشکلات شخص گوش دهد.
 • شرکت در دوره های آموزشی علم تغذیه برای به روز نگه داشتن دانش خود
 • ارائه توضیح کافی درباره تغذیه سالم به بیمار
 • ارزیابی عادات، الگوهای غذایی و فعالیت های جسمی فرد
 • ارائه مشاوره های روانی و کمک به افراد در یادگیری نحوه مدیریت استرس از طریق رژیم غذایی، ورزش و تغییر سبک زندگی
 • نیازهای ضروری بهداشتی و برنامه رژیم غذایی کاربر را با دقت بسیار تنظیم کند.
 • تاثیر برنامه‌های غذایی را ارزیابی کنید و را در صورت لزوم تغییر دهد.
 • شرایط شخصی فرد را در هنگام تجویز برنامه غذایی در نظر داشته باشد.
 • برنامه وعده‌های غذایی را با در نظر گرفتن هدف از مراجعه، نوع بیماری، BMI، نیاز بدن شخص و ... تنظیم کند.
 • در حین مشاوره دادن علاوه بر سلامت جسم، سلامت روح و روان افراد را در نظر بگیرد.
 • اطلاعات کافی در خصوص انواع رژیم‌ها و مواد غذایی داشته باشد.

لازم به ذکر است که مشاور تغذیه در کنار داشتن علم و تجربه کافی باید از مهارت های ارتباطی بالایی برخوردار باشد تا به خوبی با بیمار صحبت کند و در کنار نیازهای جسمی، خلاء های روحی ناشی از استرس و افسردگی او را نیز برطرف کند

مشاوره تغذیه برای چه افرادی کاربرد دارد؟

_

بدون شک مراجعه به پزشک متخصص جهت دریافت برنامه غذایی سالم و مغذی برای تمامی افراد میتواند مفید باشد اما گروهی از افراد به جهت دارا بودن برخی حتما باید به مشاور تغذیه مراجعه کنند. از جمله افرادی که مراجعه آن ها به متخصص تغذیه ضرورت دارد میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • مشاوره تغذیه در زمینه مکمل های ورزشی
 • مشاوره تغذیه دوران بارداری
 • مشاوره تغذیه ورزشکاران
 • مشاوره تغذیه دیابت
 • مشاوره تغذیه کاهش وزن
 • مشاوره تغذیه افزایش وزن
 • مشاوره تغذیه کودکان
 • مشاوره تغذیه در رژیم های خاص (رژیم کتوژنیک، رژیم مدیترانه ای، رژیم دش و ...)
 • مشاوره تغذیه در کرونا

خدمات مشاوره تغذیه هویج کلینیک

_

کلینیک هویج، ارائه دهنده انواع مشاوره تغذیه برای لاغری، چاقی، بارداری، کودکان، سالمندان، ورزشکاران و بیماران خاص توسط بهترین و مجرب ترین متخصصان تغذیه میباشد. تمامی مشاوران تغذیه کلینیک هویج در بهترین دانشگاه های کشور تحصیل کرده اند. کلینیک هویج در کنار جلسات حضوری، خدمات مشاوره تغذیه آنلاین نیز ارائه میدهد. جهت مشاوره با متخصصان تغذیه کلینیک هویج در واتس آپ یا تلگرام با شماره های 021-12345678 و 021-87654321 تماس بگیرید.

مشاور لاغری

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید

مشاور چاقی

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید

پزشکان مجموعه هویج کلینیک

_

محمد کریمی

متخصص تغذیه لاغری

دکتر ماندانا محمدی، پزشک متخصص تغذیه و رژیم درمانی است.

ماندانا محمدی

متخصص تغذیه چاقی

علیرضا متین زاده

دکترای تغذیه

آزیتا زارعی

دکترای تغذیه

سوالات متداول تیم مشاورین

_
آیا مشاورین تغذیه هویج کلینیک در مسیر رژیم درمانی پاسخگوی بیماران خواهند بود؟

بله، هویج کلینیک مفتخر است که از لحظه ارائه برنامه غذایی، تا پایان مسیر رژیم درمانی گام به گام همراه شما باشد و مشاوره های رایگان را در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

برای دریافت مشاوره با تیم مشاورین با ما تماس بگیرید...