کنترل دیابت کودکان به کمک متخصص تغذیه

یک کودک دیابتی مسلما نسبت به دیگران تفاوت ها و حساسیت های بسیار زیادی دارد؛ جواب این سوال که رژیم غذایی کودکان دیابتی چیست و چرا باید رعایت شود اولین قدم برای حفظ سلامت این کودک است.
رژیم غذایی برای کودک دیابتی برخلاف تصور بسیاری افراد، نخوردن مواد قندی، نوشابه و نچشیدن طعم های جدید نیست. یک کودک با بیماری دیابت، دقیقا مانند سایرین نیاز به کنجکاوی دارد و باید رژیم غذایی او باید سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و مغذی باشد.
کودک شما می توان از هر ماده غذایی که دلش بخواهد بچشد و استفاده کند.

وظیفه اصلی در کنترل سلامت او این است که مقدار قند و کالری روزانه او نسبت به چیزی که در روز می خورد بررسی و کنترل شود؛ مهم است که بدانید اصول تغذیه کودکان دیابتی چیست ولی در عین حال ذائقه کودک را در نظر بگیرید.
مقدار قند و کالری به درستی در روز پخش شوند و مثلا یک وعده در روز حذف نشود که در وعده بعدی با زیاد خوردن ناگهان قند خون کودک به شدت افزایش پیدا کند و یا در حذف آن وعده قند او افت کند.

اساس رژیم غذایی کودکان دیابتی چیست؟دیابت کودکان باید از ابتدا زیر نظر مشاور تغذیه درمان گردد

در یک رژیم مناسب، پزشک یا مشاور تغذیه قرار نیست به شما بگوید دقیقا چه غذایی بخورید؛ اما اصل اساسی برای کنترل برنامه غذایی کودک دیابتی، این است که کودک چه دسته ای از مواد غذایی را، در چه میزانی و در چه زمانی مصرف کند.

اینکه صبحانه مناسب برای یک کودک دیابتی چیست، در چه ساعتی از روز باید نهار ظهر او آماده باشد. برای داشتن یک شام سالم و مقوی چه مواد غذایی استفاده کنید و در نهایت اینکه این کودک چطور باید از همه طعم های غذایی لذت ببرد.

آیا در یک رژیم غذایی کودک مجبور به خوردن یا نخوردن یک غذایی که دوست ندارد می شود

بدون شک غذا و خوراکی ها، یکی از رسم و رسوم هایی است که در فرهنگ، ادیان و … ریشه دوانده است و . انسان های بسیاری به شهرها و کشورهای مختلف سفر می کنند تا تنها با طعم و مزه غذای آن کشور آشنا شوند.

بنابراین به خودی خود اینکه به شما بگویند حق ندارید فلان ماده غذایی را بخورید؛ استرس زا و آسیب زننده است. این را در کنار اضطراب ناشی از بیماری بگذارید متوجه می شوید که کودک شما چه بار سنگینی را به دوش می کشد.

پس اینکه اصول تغذیه کودکان دیابتی چیست؛ و یا به عبارتی رژیم غذایی کودکان دیابتی چیست نه فقط یک مسئله مهم جسمی است، بلکه زندگی اجتماعی کودک را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

با نگاه به همین اصول مهم؛ قرار نیست یک پزشک از او بخواهد غذایی بخورد که دوست ندارد. یا طعمی را که دوست دارد نچشد. این یک برنامه ریزی حرفه ای برای این است که: بار اضافی که بر روی دوش های نحیف کودک است؛ برداشته شود.

تغذیه و تحت نظر بودن کودکان دیابتی بسیار مهم است

چگونه مقدار کالری و قند غذا را محاسبه می کنیم

هر ماده غذایی که شما می خرید و در غذایتان استفاده می کنید دارای یک برچسب یا به اصطلاح لیبل (Lable) است. کافی است تا برچسب ها را به خوبی نگاه کنید و میزان مواد غذایی را که در روز کودک نیاز دارد محاسبه کنید.

نگران نباشید، متخصص تغذیه همه چیز را به شما آموزش می دهد؛ این افراد در کنار شما هستند تا در آرامش بتوانید، یک زندگی سالم را به کودکتان بدهید.

از چه مواد غذایی به عنوان جانشین استفاده کنید، چه مقدار فعالیت کودکتان در مقدار غذای او مؤثر است، علامت هایی که به شما می گوید ممکن است کودک دچار افت قند خون شده باشد یا مقدار قند در بدن او بیش از حد بالا رفته باشد؛ چطور در شرایط اورژانسی به او کمک کنید و در کل هرچه که لازم است تا در یک برنامه غذایی کودک دیابتی بدانید به طور کامل، مشاور تغذیه به شما می گوید.

منبع:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *