رژیم کاهش وزن و لاغری اچ سی جی
رژیم کاهش وزن و لاغری اچ سی جی

اگر به دنبال یک رژیم زود بازده 8 هفته‌ای هستید، رژیم لاغری و کاهش وزن اچ سی جی (HCG) می‌تواند یکی از گزینه‌های انتخابی شما باشد. این رژیم غذایی با شکستن مرزهای مرسوم و کاهش بیش از حد کالری مصرفی به افراد دارای اضافه وزن، وعده کاهش وزن 400 گرم در روز را می دهد. البته توجه داشت باشید که کاهش شدید کالری روزانه در این رژیم و تزریق هورمون HCG  عوارضی را نیز به دنبال دارد. عوارضی چون: بیماری‌های قلبی، سرطان، خستگی، افسردگی و....

به همین دلیل است که این رژیم لاغری حتما باید زیر نظر یک متخصص تغذیه با تجربه طی شود. در این رژیم غذایی سریع کم کالری فرد احساس گرسنگی نمی‌کند. بنابراین اگر در شرایط خاصی قرار دارید که مجبور به انتخاب یک روش کاهش وزن سریع هستید، ما رژیم غذایی HCG را پیشنهاد می‌دهیم.

رژیم HCG چیست؟

_

در سال 1954 کتابی به نام: "پوندها و اینچ ها: رویکردی جدید به چاقی"(Pounds and Inches: A New Approach to Obesity) توسط آلبرت سیمونز منتشر شد که در آن برای اولین بار رژیم لاغری HCG مطرح گردید. در رژیمی که وی معرفی کرد علی رغم تاکید متخصصان تغذیه بر وعده صبحانه؛ مصرف هرگونه غذای جامد قبل از نهار منع شده بود. سیمونز بر این باور بود که هورمون اچ سی جی، زمان احساس گرسنگی را به عقب می اندازد و باید در کنار رعایت اصول غذایی، فرد از تزریق هورمون به صورت روزانه نیز استفاده کند.

بنابراین این رژیم دو رکن اساسی دارد:

 • محدود کردن کالری دریافتی بدن: حداکثر مجاز به دریافت 500 کالری در روز هستید.
 • تزریق هورمون اچ سی جی(HCG): باید به صورت روزانه یه نوبت هورمون HCG دریافت کنید.

محدودیت کالری روزانه در کنار تزریق هورمون اچ سی جی تضمین کننده کاهش وزن سریع شما خواهد بود. البته همانطور که اشاره کردیم صفر تا صد فرایند کاهش وزن از طریق این رژیم زیر نظر پزشک متخصص صورت می گیرد.

وظیفه هورمون HCG در بدن

_

 HCG مخفف Human Chronic Gonadotropin (به فارسی: گونادوتروپین کوریونیک انسانی)، یک نوع هورمون بر پایه پروتئین است که در زمان بارداری در بدن انسان به وجود می آید و به همین علت برای تشخیص حاملگی نیز از آن استفاده می شود. این هورمون علاوه بر نقشی که در رشد جنین دارد، به تولید سایر هورمون های ضروری مانند پروژسترون نیز کمک می کند. از اچ سی جی(HCG) در درمان ناباروری هم استفاده می شود.

رژیم hCG

مراحل رژیم HCG

_

رژیم لاغری اچ سی جی شامل سه مرحله اصلی است. طی این سه مرحله بدن شما برای کاهش وزن آماده شده، وارد فاز کاهش وزن می شود و نهایتا به مرحله تثبیت خواهید رسید.

 1. مرحله آماده سازی: در این مرحله غذاهای پرکالری با پروتئین و چربی بالا مصرف می شود. سپس تزریق hCG شروع می شود. (بعضی از افراد از راه های جایگزین تزریق مانند قطره و … استفاده می کنند)
 2. دوره کاهش وزن با اچ سی جی: در این مرحله کالری دریافتی روزانه به حداکثر 500 کالری محدود می شود و دریافت hCG ادامه دارد. در این دوره پرهیز از بسیاری مواد غذایی ضروری است که در ادامه مطلب فهرست آنها قرار داده شده. اگرچه طول این مرحله برای افراد تا حدودی متفاوت است، میانگین زمان این دوره یک ماه است.
 3. مرحله حفظ و تثبیت وزن: در این مرحله دریافت اچ سی جی متوقف شده و به تدریج و طبق برنامه مشخص میزان کالری دریافتی روزانه به حالت عادی باز می گردد.

غذاهای مجاز در رژیم لاغری HCG

_

این رژیم غذایی شامل دو وعده غذایی ناهار و شام در طول روز می‌باشد که باید شامل پروتئین، سبزی، نان و میوه باشد. در جدول زیر قسمتی از غذا های مجاز در استفاده در رژیم غذای HCG اشاره شده است:

منابع پروتئین

سبزیجات

میوه

تخم مرغ

کرفس

گریپ فروت

گوشت بوقلمون

اسفناج

پرتقال

سینه مرغ

برگ چغندر

سیب

ماهی سفید

خیار

لیمو

میگو

کلم

بلوبری

ماهی قزل آلا

گوجه فرنگی

توت فرنگی

ماهی های بدون چربی

بروکلی

 

نکته مهم: این جدول غذایی، اشاره‌ای به کلیات غذاهای مجاز در این رژیم را دارد و بدیهی است که غذاهای مناسب برای هر شخص، باید متناسب با ویژگی های فیزیولوژی و بدنی او توسط کارشناس تغذیه تعیین و تجویز گردد.

غذاهای ممنوعه در رژیم لاغری اچ سی جی

_

غذاهایی مانند سیب زمینی، برنج سفید، انواع لبنیات به غیر شیر و غذاها و خوراکی های دیگری که به صورت تیتروار به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد:

 1. هر گونه لبنیات غیر از شیر
 2. هرگونه روغن پخت و پز
 3. گوشت های فراوری شده مانند سوسیس و کالباس
 4. گوشت قرمز چربی دار
 5. ماهی سالمون یا هرنوع ماهی چرب
 6. تن ماهی
 7. هرگونه سس
 8. انواع پاستا
 9. برنج سفید
 10. سیب زمینی
 11. نان
 12. شیرینی
 13. شکلات
 14. انواع خوراکی بسته بندی شده مانند چیپس، کیک و پفک
 15. انواع نوشابه
 16. انواع نوشیدنی انرژِی زا
 17. انبه

در رژیم اچ سی جی، محدودیت و مراقب در خوراک، طبق موارد بالا، در کنار مصرف هورمون بر پایه پروتئین اچ سی جی(hCG)، اساس و پایه این رژیم را تشکیل می دهند.

مزایای رژیم اچ سی جی

_

در مواردی که احتیاج به کم کردن وزن سریع باشد(روزانه حدود نیم کیلوگرم)، رژیم لاغری HCG گزینه ای است که میتوان آن را در لیست رژیم های توصیه شده به حساب آورد.
در لیست زیر به چهار مورد از مهم ترین مزیت های رژیم غذایی HCG اشاره میکنیم:

   1. کم بودن هزینه رژیم
   2. آسان بودن رعایت رژیم اچ سی جی 
   3. لاغری سریع
   4. عدم وجود گرسنگی

این رژیم لاغری سریع را به شما هدیه می دهد و خیلی سریع شما را به وزن دلخواهتان می رساند. اما فراموش نکنید رعایت این رژیم به صورت خودسرانه و بدون مشورت با پزشک تغذیه، می تواند ضررهای جبران ناپذیری را به شما و جسمتان وارد کند.

سوالات متداول رژیم HCG

_
محدودیت مصرف غذا در رژیم HCG چقدر است؟

با رعایت موارد مجاز و غیر مجاز در لیست مواد غذایی، حداکثر تا 500 کالری در روز می توانید دریافت کنید.

برای دریافت رژیم HCG با ما تماس بگیرید...