رژبم غذایی زون
رژبم غذایی زون

از جمله رژیم های کم کربوهیدرات، رژیم پر پروتئین زون (Zone) است که توسط پزشکی آمریکایی در سال 1955 ابداع شد. رژیم غذایی زون علاوه بر کاهش وزن افراد، روند پیری آن‌ها را کندتر می‌کند؛ در این رژیم سعی می شود که التهاب بدن کم شود.

این کار به کمک مقدار مشخصی از پروتئین های بدون چربی، کربوهیدرات‌ها با شاخص گلیسمی (Glycemic) پایین، چربی‌های اشباع شده مانند امگا3 (Omega-3) و پلی فنول‌ها انجام می‌شود. در رژیم کاهنده التهاب زون، مصرف ریز مغذی و درشت مغذی‌ها در 5 وعده‌ی غذایی روزانه باید در حد تعادل باشد. 

با توجه به این موضوع، اهمیت استفاده از مشاورین تغذیه در تنظیم برنامه و رژیم درمانی زون مشخص می‌گردد. مشاوران ما در کلینیک هویج رژیم غذایی افراد را متناسب با لایف استایل، عادات غذایی و بیماری های زمینه ای هر فرد تنظیم می کنند.

رژیم غذایی زون (Zone) چیست؟

_

رژیم غذایی زون یک رژیم ضد التهاب است که می‌توان آن را جزو دسته رژیم لاغری و کاهش وزن نیز در نظر گرفت. ایده این برنامه غذایی بر اساس نسبت مناسب کربوهیدرات‌ها به پروتئین‌ها و چربی‌ها است که می‌تواند سطح انسولین را در جریان خون کنترل کند. در این رژیم به افراد نحوه درست استفاده از ریز مغذی و درشت مغذی ها آموزش داده می‌شود و در کنار آن نیز استفاده از امگا 3 و اسیدهای چرب و همچنین پلی فنول در برنامه غذایی رژیم زون گنجانده شده است.

مزایای استفاده از رژیم زون چیست؟

_

افرادی که از برنامه و رژیم غذایی زون استفاده می کنند، تغییرات محسوس فیزیکی و روحی را در همان هفته های اول مشاهده خواهند کرد. از جمله: حداقل 2 کیلو کاهش وزن، کاهش استرس، کاهش انسولین و داشتن احساس سیری به مدت طولانی تر. این رژیم مزایای دیگری از جمله مزایای بلند مدت هم دارد که به سلامت بدن ما کمک می کند. در عین حال ممکن است این رژیم، میزان کالری دریافتی را محدود کند که در این صورت به یک برنامه غذایی مناسب نیازمند است.

رژیم لاغری زون

اصول رژیم غذایی Zone چیست؟

_

همان‌طور که اشاره کردیم رژیم غذایی زون همانند دیگر رژیم‌های غذایی دارای اصول و قوانینی است که در صورت رعایت آن‌ها شما نتیجه را به‌وضوح مشاهده خواهید کرد. از جمله باید و نبایدهای رژیم غذایی زون عبارت است از:

 • مصرف انواع گوشت با درصد چربی پایین
 • صرف صبحانه یک ساعت بعد از بیدار شدن از خواب
 • نوشیدن ۸ الی ۱۲ لیوان آب در طول روز
 • مصرف کربوهیدرات‌های طبیعی مانند موز
 • مصرف پروتئین کم‌چرب در میان وعده ها
 • خوردن غذا به فاصله هر 2.5 ساعت یک بار
 • داشتن فعالیت بدنی برای افزایش سوخت و ساز بدن

این موارد، قوانین کلی رژیم غذایی زون یا Zone Diet است که باید در حین رژیم رعایت شود.

سخن پایانی

_

برای کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل رژیم های مختلفی وجود دارد؛ اما همانطور که گفته شد رژیم غذایی زون (Zone Diet) یک رژیم متشکل از پروتئین، چربی و کربوهیدرات است، و برای کسانی که در طی رژیم دچار التهاب یا تورم میشوند بسیار گزینه مناسبی است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص برنامه و رژیم غذایی زون با مشاوران متخصص هویج کلینیک تماس بگیرید.

سوالات متداول رژیم زون

_
آیا رژیم غذایی زون (Zone) برای افراد دیابتی بی‌خطر و ایمن است؟

بله، این رژیم غذایی برای هر دو نوع دیابت نوع 1 و 2 ایمن است. افراد دارای دیابت نوع دوم با پیروی از برنامه غذایی Zone Perfect می‌توانند کنترل قند خون را بهبود ببخشند. البته تمامی بیماران دیابتی باید قبل از شروع انواع رژیم‌های غذایی با پزشک خود مشورت کنند. یکی از مزایای این پرهیز غذایی برای بیماران دیابتی نوع 1 این است که احتمالاً بلافاصله بعد از شروع دوز انسولین خود را کاهش می‌دهند.
نوسان سطح انسولین و اضافه‌وزن داشتن، چراغ‌ قرمزهایی هستند که باعث ایجاد و پیشرفت دیابت نوع 2 می‌شوند.

چه مقدار کالری و کربوهیدرات می‌توانم بخورم؟

هنگامی که رژیم غذایی زون را انتخاب می‌کنید توجه داشته باشید؛ باید از غذاهای تصفیه نشده استفاده کنید.
یک وعده غذایی Zone باید حاوی مقدار مناسبی از پروتئین، چربی و کربوهیدرات ها باشند.
افراد در این سبک باید از مصرف زیاد کربوهیدرات خودداری کنند؛ چون این عمل می‌تواند منجر به افزایش وزن شود. بااین‌حال، مصرف کم کربوهیدرات نیز می‌تواند مانند رژیم کتوژنیک باعث شود بدن هورمون کورتیزول که سبب افزایش قند خون است را ترشح کند.

آیا کودکان می‌توانند این نوع رژیم را بگیرند؟

بله، کودکان می‌توانند با خیال راحت رژیم غذایی زون را دنبال کنند؛ اما از آنجایی که آنها درحال‌رشد هستند، محاسبه نیازهای صحیح آنها به پروتئین دشوار است و نیاز به کمک از یک مشاوره تغذیه دارد.

با این رژیم چه تغییراتی در رفتار و خلق‌وخوی افراد ایجاد می‌شود؟

چند علامت وجود دارد که ممکن است هنگام رژیم آنها را تجربه کنید. برخی از آنها عبارت‌اند از:

  • انرژی بیشتر
  • تمرکز ذهنی بهتر
  • گرسنگی و هوس غذایی کمتر
  • کمتر شدن احساس خستگی در اواخر روز
  • افزایش احساس خوب
چه زمانی نتایج کاهش وزن این برنامه غذایی را می‌توانم مشاهده کنم؟

این جواب بسیار برای شما خوشحال‌کننده خواهد بود اگر بدانید برخی از این تغییرات تقریباً یک‌شبه آشکار خواهند شد. در این حین شما متوجه افزایش ادرار خود خواهید شد؛ زیرا بدن به طور طبیعی خود را از شر سدیم و آب اضافی خلاص می‌کند. تورم پاهایتان به‌مرور ناپدید می‌شود. این احتمال وجود دارد که در دوهفته بیشتر از 2 کیلوگرم کاهش وزن داشته باشید.

مقالات مرتبط رژیم زون

_

برای دریافت رژیم زون با ما تماس بگیرید...