رژیم غذایی مناسب بهترین راه کاهش کلسترول خون

در جهان ماشینی امروز، افزایش کلسترول بد (LDL) در خون افراد، کمیت و کیفیت زندگی مبتلایان را بسیار تحت الشعاع قرار داده است. مشاوره تغذیه کلسترول بالا می‌تواند نقش به سزایی در کاهش و بهبود عوارض این بیماری داشته باشد. بیماری‌های قلبی-عروقی، هالیتوزیس، ایجاد پلاک در عروق تنها بخش کوچکی از عوارض افزایش چربی در خون می‌باشند.

بوی بد دهان در هیپرکلسترولمی یکی از آزاردهنده‌ترین عوارض این بیماریست که رژیم درمانی  کاهش کلسترول نقش به سزایی در بهبود آن دارد. در کنار برنامه تغذیه کلسترول خون بالا، نقش ورزش در کیفیت کلسترول خون بر کسی پوشیده نیست. ما در این مقاله ضمن معرفی رژیم‌های کاهش کلسترول خون، به بررسی انواع کلسترول و عوارض ناشی از آن، تاثیر سبک زندگی، ژن و جنسیت در روند این بیماری پرداخته‌ایم.

کاهش کلسترول خون با مشاوره متخصص تغذیه

منظور از کلسترول خون چیست؟

کلسترول از جمله مواد طبیعی و مومی شکل است که در داخل بدن تولید شده و به دو دسته کلسترول خوب (HDL) و کلسترول بد (LDL) تقسیم می شود. حدود 4/3 از کلسترول از طریق کبد وارد بدن شده و مابقی آن از طریق مصرف مواد غذایی مختلف تامین می گردد.

از نگاه عموم مردم، کلسترول عنصری مضر محسوب می شود که منشا بیماری های مختلف قلبی عروقی، سکته های مغزی و گرفتگی شریان ها است. اما واقعیت آن است که کلسترول خوب، نقشی انکار ناپذیر در میزان هورمون ها و حفظ نمودن غشای سلول ها دارد.
بنابراین رژیم غذایی کاهش کلسترول خون، در صدد کاهش میزان LDL است.

 

استفاده از تغذیه مناسب بهترین روش جلوگیری از سکته ها

شروع رژیم کاهش کلسترول

شاید اطلاع از میزان بالای کلسترول یا چربی خون، عاملی محرک در شروع سریع تر رژیم برای پایین آوردن میزان کلسترول خون باشد. اما نکته ناامید کننده آن است که برخلاف تصور بسیاری از افراد، بیماری کلسترول بالای خون در مراحل اولیه فاقد هر گونه علائم خاصی است. این موضوع سبب شده تا افراد بسیار دیرتر و در مراحل بحرانی به فکر دریافت رژیم تغذیه کاهش چربی خون و کلسترول خود بیفتند.

انجام منظم آزمایش خون و رصد کردن بازه مناسب میزان چربی توسط متخصص تغذیه، کمک می کند که فرد هرچه زودتر زیر نظر دکتر تغذیه، رژیم درمانی آنلاین کاهش کلسترول رو آغاز و در کمترین زمان ممکن، سلامت خود را بدست آورد.

رژیم غذایی مناسب جهت رفع کلسترول بد

غذاهای ممنوعه در رژیم غذایی برای کاهش کلسترول

در ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که یک رژیم غذایی رفع کلسترول مناسب، محدودیت های سخت غذایی را به بیمار تحمیل نخواهد کرد. متخصص رژیم درمانی، با بررسی سوابق بیمار و شرایط وی، برنامه غذایی مناسب و قابل اجرایی به وی پیشنهاد داده و در مسیر اجرای این رژیم، بیمار را همراهی می کند.

تغذیه مناسب کاهنده کلسترول، مصرف موارد زیر را در برنامه غذایی فرد بیمار محدود تر می کند:

مواد غذایی ممنوعه در رژیم غذایی کاهش سریع کلسترول 
مصرف زیاد غذاهای کنسرو شده و بسته بندی شده مصرف فست فود
مصرف بیش از حد لبنیات زرده تخم مرغ به خاطر مقدار بالای کلسترول آن
مصرف نوشیدنی های انرژی زا یا حاوی مواد قندی بالا مشروبات الکلی
مصرف زیاد روغن های اشباع شده مصرف زیاد تنقلات شامل چیپس، پفک

مواد غذایی مفید در رژیم کنترل کلسترول

رژیم غذایی برای رفع کلسترول، می تواند شامل تنوع غذایی بسیار بالایی برای بیمار بوده تا فرد بدون سختی و تحمل فشار ناشی از رژیم درمانی، موفق به کنترل LDL خون خود شود.

غذاهای پیشنهادی در برنامه غذایی کاهش کلسترول خون

مصرف بیشتر سبزیجات به دلیل فیبر بالای آنها مصرف نان سبوس دار به دلیل بهره مندی از آرد کامل میتواند کاهنده کلسترول خون بالا باشد
روغن زیتون میتواند جایگزین مناسبی برای روغن های اشباع شده باشد مصرف بیشتر میوه ها در میان وعده ها به دلیل دارا بودن فیبر بالا
مصرف مغزیجاتی مثل بادام، گردو و … موجب کاهش کلسترول خون و کم شدن ریسک بیماری های قلبی و عروقی میشود جایگزین کردن ماهی به جای گوشت قرمز؛ ماهی به دلیل مقدار امگا 3 بالا میتواند نقشی مهم در کاهش کلسترول LDL ایفا کند.
تعداد بیشتر وعده های غذایی، به جای وعده غذایی کم و سنگین، میتواند در کنترل کلسترول خون بسیار موثر باشد. ذرت بو داده میان وعده ای جذاب در رژیم غذایی کلسترول بالا است.
مصرف سوپ به دلیل برخورداری از سبزیجات، حبوبات و همچنین میزان کم چربی اشباع شده، میتواند وعده غذایی کامل و خوشمزه ای در تغذیه بیمار کلسترول بالا باشد. مصرف سالاد (البته بدون سس مایونز) می تواند به دلیل فیبر بالا در رژیم غذایی بیمار بسیار موثر باشد.

علاوه بر موارد ذکر شده، لازم است فرد بیمار سبک زندگی خود را نیز اصلاح کند. کاهش استرس و تعهد در اجرای برنامه غذایی، اولین قدم برای کنترل LDL خون است.

همچنین اضافه وزن عاملی تشدید کننده برای بیماری های قلبی عروقی ناشی از چربی خون و کلسترول بالا است. لازم است فرد بیمار در کنار رژیم درمانی کاهنده کلسترول، سبک زندگی ماشینی خود را تغییر داده و ورزش و پیاده روی را در برنامه روزانه خود بگنجاند.

این تغییرات کوچک در سبک زندگی، کمک می کند بیمار بدون تحمل سختی ناشی از رژیم غذایی، در کوتاه ترین زمان ممکن موفق به کاهش LDL یا کلسترول خون مضر شود.

با برنامه تغذیه کلسترول خون بالا درمان شوید!

مشکلات قلبی عروقی، سکته های مغزی، نارسایی قلب و مواردی از این دست، از نتایج ناگوار ناشی از بالا بودن LDL یا کلسترول مضر خون است. اگرچه عدم توجه به این موضوع می تواند زندگی فرد را با بحرانی جدی روبه رو کند، اما برنامه تغذیه کلسترول خون بالا و رژیم غذایی کلسترول بالا تحت نظر یک متخصص تغذیه مجرب، به کنترل چربی خون بیمار کمک خواهد کرد. 

رژیم مخصوص کلسترول بالا برای همه افراد با جنسیت، وضعیت سلامتی، سن، سابقه بیماری خانوادگی و غیره نمی تواند دقیقا یکسان باشد و این نقش دکتر تغذیه است که با بررسی دقیق شرایط، رژیم درمانی مناسب فرد را به وی پیشنهاد دهد.

منابع:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *