تغذیه مناسب قبل بارداری به دریافت مواد مغذی و منابع غذایی اشاره دارد که با یک برنامه ریزی برای رژیم غذایی قبل از بارداری، در طول بارداری و بعد از آن نیز سلامت مادر و نوزاد تحت تاثیر قرار میگیرد. درست است که تغذیه جنین از زمان لقاح شروع میشود اما تغذیه مادر قبل از لقاح (چند ماه قبل بارداری) و در دوران بارداری و شیردهی از اهمیت بالایی برخوردار است. مطالعات نشان داده تغذیه مادر بر کودک تاثیر بسزایی در کاهش ابتلا به سرطان، دیابت، فشار خون بالا و … دارد. اگر میخواهید بدانید رژیم قبل بارداری چیست این مقاله را تا انتها بخوانید.

اگر مواد مغذی کم یا زیاد باشند باعث ناهنجاری و مشکلات پزشکی برای جنین میشود. مطالعات نشان داده اختلالات عصبی و ناتوانی های مغزی در کودکانی ایجاد میشود که مادرانشان دچار سو تغذیه قبل و بعد از بارداری بوده اند. عادت های نامناسب مانند مصرف بیش از اندازه کافئین یا مصرف الکل تاثیر مستقیم بر رشد کودک دارد که در مراحل ابتدای بارداری مانع رشد درست جنین میشود.

تغذیه قبل بارداری چیست؟

اگر میخواهید بدانید تغذیه قبل بارداری چیست باید بگوییم تمام مواد غذایی که قبل از دوران بارداری به شما، برای داشتن بارداری و زایمان راحت، کمک میکند. مکمل هایی که توسط متخصص برای مادر تجویز میشود که از قبل بارداری باید مصرف آنها شروع شود اما همانطور که میدانید دوز مصرفی بسیار پر اهمیت است و حتما برای مصرف مکمل های قبل بارداری به دوزهای مصرفی روی بسته بندی آنها حتما باید دقت شود. این مکمل ها بر اساس آزمایش هایی که داده میشود و طبق نظر دکتر باید مصرف شوند.

مکمل های ضروری قبل بارداری که باید جدی گرفته شوند:

  • آهن
  • فولیک اسید
  • ید
  • ویتامین D
  • ویتامین B12
  • امگا 3

در ادامه به توضیحات ضروری استفاده از هر کدام از مکمل های ضروری قبل بارداری و تغذیه مناسب در این دوران می پردازیم.

وزن خود را کم کنید

اضافه وزن میتواند مشکلاتی از جمله دیابت، فشار خون بالا را افزایش دهد. کاهش وزن در دوران بارداری هم ایده خوبی نیست پس بهتره قبل از بارداری اقدام به کاهش وزن کنید.

آهن مصرف کنید

آهن باید روزانه توسط مادر دریافت شود چرا که جنین آهن خود را از بدن مادر دریافت میکند و در صورت کمبود آهن رشد جنین کم و نوزاد با وزن کم متولد میشود. آهن در سه ماهه دوم و سوم بارداری بسیار اهمیت دارد. توصیه میشود دوز مصرفی برای مادر در سه ماهه اول و سوم بیشتر از 11 گرم در دسی لیتر و در سه ماهه دوم بالاتر از 10.5 گرم در دسی لیتر باشد.

اسید فولیک مصرف کنید

مصرف اسید فولیک قبل بارداری توصیه میشود، کمبود آن باعث نقایصی عصبی و مغزی در جنین میشود. باید حداقل 0.4 میلی گرم در روز در طول سه ماهه اول بارداری، 0.6 میلی گرم در روز در دوران بارداری، و 0.5 میلی گرم در روز در دوران شیردهی علاوه بر مصرف غذاهای غنی از اسید فولیک مانند سبزیجات برگ سبز مصرف شود.  کارشناسان توصیه می کنند 3 ماه قبل از بارداری روزانه یک مولتی ویتامین همراه با اسید فولیک مصرف کنید و در تمام دوران بارداری ادامه دهید.

مصرف مکمل های ضروری قبل بارداری و انجام یک رژیم قبل بارداری صحیح، می تواند از مشکلاتی که برای کودک و مادر ایجاد می شود، جلوگیری کند.

ویتامین‌ ها فراموش نشوند

ویتامین D در اکثر کشورها و در تعداد زیادی از زنان میزان پایینی دارد. این مسئله اصلا ربطی به منطقه جغرافیایی و میزان دریافت آن از طریق نور خورشید ندارد، به همین خاطر یکی از مکمل های تغذیه قبل از بارداری میزان ویتامین D موجود در بدن مادر است. یک مادر روزانه حداقل باید 1000 واحد از ویتامین D را دریافت کند.

ویتامین B12 هم یکی دیگر از مکمل هاییست که اکثر زنان دارای سطح پایینی از آن هستند اما تاثیر زیادی در سلامت جنین دارد.

به مصرف غذاهای دریایی حساس باشید

اسیدهای چرب خانواده امگا-۳، به ویژه دوکوزاهگزائنوئیک اسید (DHA) و ایکوساپنتائنوئیک اسید(EPA) برای رشد جنین مفید هستند، این اسیدها در ماهی سالمون و مکمل های ماهی وجود دارد. مطالعات نشان داده مادرانی که امگا 3 به میزان لازم دریافت کردند، کمتر دچار زایمان زودرس و تولد نوزاد با وزن کم شده اند. 

مواد غذایی ممنوعه در رژیم قبل بارداری

سیگار و الکل ترک شود. الکل عامل اصلی نقایص مادرزادی ذهنی و جسمی نوزاد است، که از چند ماه قبل از بارداری باید حذف شود. سیگار موجب سقط جنین در ماه های اولیه بارداری میشود.

سخن پایانی

با رژیم قبل بارداری و تغذیه مناسب در دوران بارداری، می توان از بیماری های دیابتی، فشار خون، کلسترول بالا و … جلوگیری کرد. این بیماری ها حتی می توانند در دوران شیردهی نیز، گریبان گیر شما شوند.

اگر شما به جواب سوال خود “رژیم قبل بارداری چیست” رسیدید، پیشنهاد میکنیم برای آشنایی بهتر و کامل تر با تغذیه پیش از بارداری مقاله هر آنچه که باید در مورد رژیم قبل بارداری بدانید را بخوانید. در نظر داشته باشید مهم ترین عامل، کاهش وزن است چرا که کاهش وزن در دوران بارداری کار درستی نیست و هیچ متخصصی آنرا تایید نمیکند. در صورتی که کمبود وزن یا اضافه وزن دارید حتما قبل بارداری تحت نظر مشاور تغذیه قبل بارداری و پزشک متخصص باشید. تمامی نکاتی که در این مقاله گفته شد برای شما ضروری است و برای جلوگیری از تولد یک نوزاد نارس یا با نقص عضو بهتر است چند ماهی تغذیه مناسب قبل بارداری را رعایت کنید. 

منبع:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *