هنگامی که باردار می شوید، باید بدانید که تغذیه در رژیم بارداری (Pregnancy diet) اگر مناسب باشد، باعث می گردد جنین رشد مناسبی را داشته باشد. هر غذایی که مصرف می کنید، روی سلامت مادر و جنین تاثیر زیادی دارد و بایستی مطمئن شوید که  تمام مواد غذایی را به اندازه دریافت می کنید.

در این مقاله به طور کامل به غذاهای مناسب در بارداری می پردازیم تا آخر مقاله همراه ما باشید.

مواد غذایی مفید در رژیم غذایی بارداری

یکی از مهمترین نیاز های خانم های باردار استفاده از مواد مغذی است که در طول بارداری افزایش می یابد. باید توجه کنید که برای تضمین سلامتی خود و جنین به ویتامین، مواد معدنی، کربوهیدرات، پروتئین و چربی نیاز دارید.

جدول میزان مواد مغذی در رژیم بارداری :

نیاز روزانه برای خانم بارداری مواد مغذی
میزان کلسیم 1200 میلی گرم
میزان فولات 600 تا 800 میکروگرم
میزان آهن 27 میلی گرم

در هر گروه غذایی چه مواد مغذی وجود دارد؟

 • غلات: منبع غنی از انرژی‌
 • میوه و سبزیجات‌: سرشار از آنتی‌اکسیدان، فیبر و ویتامین‌
 • گوشت: حاوی پروتئین، فولات و آهن
 • لبنیات: منبع غنی از کلسیم و ویتامین D‌

یکی از اهداف رژیم غذایی بارداری هویج کلینیک، استفاده از غذاهای سالم، به جای غذاهای بی ارزش و فرآوری شده است که رشد جنین و سلامت مادر را تضمین می کند. مواد غذایی مفید در تغذیه ی بارداری شامل موارد ذیل می باشد.

 • پروتئین
 • کلسیم
 • آهن
 • فولاد
 • ید
 • روی
 • فیبر

که در ادامه به توضیح کامل هر کدام می پردازیم.

رژیم غذایی دوران بارداری میتواند در سلامت جنین و مادر نقشی اساسی را ایفا نماید
رژیم غذایی دوران بارداری میتواند در سلامت جنین و مادر نقشی اساسی را ایفا نماید

نقش پروتئین در تغذیه ی بارداری

پروتئین، برای رشد مغز جنین الزامی می باشد و همچنین کمک می کند تا خون بیشتری به جنین ارسال شود. طبق اصول رژیم بارداری، روزانه سه وعده استفاده از مواد پروتئینی در برنامه ی غذایی خانم های باردار توصیه می شود.

کلسیم در رژیم بارداری

کلسیم نقش اساسی به رشد استخوان های جنین دارد که در رژیم بارداری زنان حامله به سه تا پنج وعده، استفاده از کلسیم توصیه می کنیم.

تاثیر آهن در دوران حاملگی

با توجه به این که بیشترین نیاز به آهن، پس از هفته بیستم بارداری رخ می دهد، باید دانست که وجود آهن برای تولید گلبول قرمز خون و رشد کبد جنین ضروری است.

نقش ید در رژیم غذایی

ید یکی از مهمترین منبع های تولید انرژی و تکامل مغز کودک می باشد که کمبود آن، موجب بروز عوارضی در بدن کودک می شود که مصرف آن در برنامه ي غذایی بارداری توصیه می شود.

روی مورد نیاز در برنامه ی غذایی

روی یکی دیگر از مواد بسیار مهم نیاز جنین است، چرا که باعث رشد و تکامل استخوان، چشم، سیستم ایمنی و عصبی می شود.

تاثیر فیبر در سلامت دوران بارداری

یکی از احتمالاتی که در دوران حاملگی اتفاق می افتد یبوست است. برای جلوگیری از این اتفاق در رژیم بارداری، سهمی را برای فیبر در نظر گرفته ایم که حتما برای خانم های باردار توصیه می شود.

افزایش وزن در تغذیه دوران بارداری

دغدغه ی چاقی برای خانم های باردار، به معضلی تبدیل شده است که آن ها را دچار ناراحتی و افسردگی می کند، ولی باید دانست که تا چند کیلویی اضافه وزن بسیار طبیعی است و قطعا اضافه وزن شما، تغذیه کودک را تامین می کند. پس جای نگرانی نیست و اگر طی برنامه رژیم بارداری با ما همراه باشید، به هیچ وجه پس از حاملگی اضافه وزنی را شاهد نخواهید بود.

ورزش در دوران بارداری

با توجه به این که ورزش، زایمان خانم های حامله را راحت تر می کند، که باید در دوران بارداری به آن بیشتر توجه کرد. ولی باید دانست ورزش های سنگین به هیچ وجه مناسب نیستند و باعث صدمه به جنین شما می شود.

مکمل های بارداری در رژیم تغذیه بارداری

تغذیه در دوران بارداری نه تنها شامل مصرف غذا، بلکه مکمل Nutritional Supplements نیز می باشد.

مصرف مکمل ها برای اطمینان از دریافت کافی تمام مواد مغذی ضروری، صرف نظر از مصرف غذا استفاده می شود.

هوس یا پیکا در بارداری

وقتی که ویتامین ها و مواد معدنی بدن شما کم باشد دچار اختلالی به نام هوس یا پیکا می شوید که باعث صدمه زدن به جنین و خود می شوید چرا که هوس استفاده از موادی غیر بهداشتی و غیر مفید به ذهنتان می رسد که به هیچ وجه توصیه نمی شود و در طول رژیم اگر این اتفاق برای شما افتاد حتما با دکتر خود مشورت کنید.

هوس یا پیکا در بارداری
هوس یا پیکا در بارداری

سخن پایانی

در دوران بارداری هر ماده غذایی تاثیر زیادی بر سلامت جنین و مادر می گذارد که بایستی از یک رژیم بارداری درست پیروی کرد. فراموش نکنید که افزایش وزن تا حدی در دوران بارداری طبیعی است که جای نگرانی ندارد.

و در صورتی که تغذیه ی درستی در رژیم غذایی دوران بارداری خود داشته باشید، هم فرزندی سالم تر به دنیا خواهید آورد و هم بدن خود را از اثرات حاملگی حفظ می کنید.

مشاوران تغذیه ی بارداری در هویج کلینیک، می توانند این دوران سخت و مهم را در کنار شما باشند.

منبع:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *