ضرورت مشاور تغذیه بارداری برای مادران

رژیم غذایی مادران به وضعیت سلامت جنین و مادر کمک بسیاری میکند.


با توجه به اهمیت تغذیه دوران بارداری و تاثیری که بر سلامت مادر و جنین دارد استفاده از یک متخصص مشاوره تغذیه بارداری برای اطمینان از این که تمام مواد غذایی مورد نیاز مادر تامین می شود، ضروری است. در مشاوره رژیم بارداری شرایط هر فرد نسبت به فرد دیگری متفاوت هست پس طبیعتا تغذیه و رژیم غذایی نیز متفاوت می شود. نکته مهم استفاده از یک فرد متخصص برای مشاوره تغذیه بارداری است و توصیه ها و باید مواردی که تجویز می شود کامل رعایت شود.

مشاوره تغذیه بارداری چه کمکی به شما خواهد کرد؟

مشاور تغذیه با توجه به وضعیت فعلی شما با در نظر گرفتن تعداد ماه های بارداری، وزن شما، بررسی آزمایش هایی که احتمالا انجام داده اید و .. یک رژیم غذایی مناسب با وضعیت فعلی به شما ارائه می دهد و معمولا به صورت ماهانه وضعیت جسمی شما را کنترل می کند تا از مشکلات ناشی از تغذیه نامناسب در زمان بارداری و حتی بعد از زایمان جلوگیری شود.

چه زمانی باید به مشاوره تغذیه بارداری مراجعه کرد؟

بهترین زمان برای مشاوره تغذیه بارداری این است که قبل از زمانی که تصمیم به بچه دار شدن می گیرید از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید تا در صورت کمبود آهن، کلسیم، انواع ویتامین قبل از بارداری مواد غذایی حاوی در برنامه فرد قرار داده شود امایا زمانی که متوجه بارداری شدید به صورت مرتب با مشاوره و متخصص تغذیه در ارتباط باشید. اما با این حال یک یا دو ماه از بعد از تشخیص بارداری هم زمان خوبی برای مراجعه به متخصص تغذیه هست.

غذا های ممنوعه دوران بارداری

مشاور تغذیه بارداری بر حذف یا کاهش برخی مواد غذایی تاکید می کند از جمله این مواد غذایی مضر شامل موارد زیر است:

  • مصرف کافئین را بسیار محدود کنید
  • مصرف مواد قندی مصنوعی را تا حد امکان محدود کنید
  • پرهیز از  مصرف تخم مرغ خام یا حتی عسلی
  • از مصرف سیگار، مشروبات الکلی، قلیان جدا خودداری کنید

غذا های مفید دوران بارداری

در دوران بارداری باید تمام مواد مورد نیاز فرد باردارد باید تامین شود و تمام گروه های مواد غذایی توسط مشاوره تغذیه حاملگی باید در برنامه غذایی فرد قرار داده می شود.

  • مصرف انواع پروتئن ها مثل گوشت، مرغ بدون چربی
  • مصرف آب به میزان کافی
  • مصرف لبنیات کم چرب به دلیل تامین کلسیم مورد نیاز بدن
  • مصرف میوه و سبزیجات تازه به دلیل داشتن انواع ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی

تحقیقات زیادی نشان داده است که مشاوره تغذیه اثرات مثبتی بر وضعیت تغذیه زنان باردار گذاشته است. مشاوره تغذیه بارداری باید بخشی ضروری از مراقبت های دوران بارداری برای همه زنان حامله باشد. عادات غذایی سالم برای سلامت مادران باردار و نتیجه بهتر بارداری ضروری است.

خواسته همه مادران باردار این است که دوران بارداری راحت و سالمی داشته باشند و طبیعتا بعد از زایمان نیز مشکلات احتمالی را کاهش دهند و این امر با رعایت نکاتی که پزشک توصیه می کند ممکن می گردد.

برای مثال وزن ایده آل، حال روحی مناسب، وضعیت جسمی سالم، کنترل انواع بیماری ها و مشکلات بارداری و حتی بعد از زایمان، جلوگیری از زایمان زودرس، سلامت کودک، سلامت هوش کودک و خیلی از موارد دیگر ارتباط مستقیم با تغذیع مادر در دوران بارداری دارد و هدف یک مشاور تغذیه در زمان بارداری هموار کردن این مسیر برای شماست تا به تمام این خواسته ها برسید و دوران بارداری خود را با بهترین شکل ممکن پشت سر بگذارید.

منبع:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *