تغییر در سبک زندگی‌ به منظور کاهش وزن و حفظ سلامت جسم و روان به معنای واقعی، تعریف اصولی از رژیم لاغری است. چاقی یکباره اتفاق نمی‌افتد. بنابراین یک شبه هم از بین نخواهد رفت. بر اساس اطلس چاقی ۲۰۲۲ که توسط فدراسیون جهانی چاقی منتشر شده است، تا سال ۲۰۳۰ یک میلیارد نفر در جهان به چاقی مبتلا خواهند بود. طبق این آمار، از هر ۵ زن، ۱ نفر و از هر ۷ مرد، ۱ فرد چاق خواهیم داشت.

انتخاب رژیم کاهش وزن با توجه به شرایط جسمانی و سبک زندگی هر فرد است. آنچه مسلم است انتخاب موثرترین رژیم کاهش وزن برای هر فرد نیازمند بررسی شرایط سلامتی، عادات غذایی، فرهنگی و بسیاری از عوامل دیگر می‌باشد. سختی بیش از اندازه و عدم تناسب برنامه غذایی با شرایط فردی، دلایل اصلی عدم استمرار در رژیم‌های لاغری خواهد بود. در این مقاله انواع رژیم‌های لاغری توضیح داده شده است.

رژیم لاغری چیست؟

با گسترش علم پزشکی و افزایش مشاورین تغذیه، رژیم های علمی و اصولی، جایگزین رژیم های خودسرانه شده است که رژیم های لاغری نیز جز همین موارد هستند؛ به‌طورکلی می‌توان گفت رژیم لاغری نوعی تغذیه یا شیوه‌ی زندگی برای کاهش وزن بوده که این روش بسیار مناسب افرادی خواهد بود که اضافه وزن داشته و به دنبال کاهش وزن و ثبات در تغذیه و وزن خود هستند تا در نهایت، منجر به کاهش شاخص توده بدنی یا BMI آن‌ها شود.
رژیم لاغری، می‌تواند برای افراد لاغر یا حتی معمولی خطرناک باشد و حتماً باید هنگام انجام این رژیم، با پزشک و مشاور تغذیه لاغری در ارتباط بوده تا به سلامتی جسمی و روحی افراد آسیبی وارد نشود. بعضی از رژیم های غیر اصولی مانند رژیم لاغری سریع نیز، می‌تواند باعث صدمات جبران‌ناپذیری به سلامتی افراد شده و باعث بروز مشکلاتی در آینده گردند.

 

نکات مهم برای انتخاب یک رژیم لاغری صحیح

پس از تصمیم برای شروع رژیم غذایی لاغری، مهم ترین و اصلی ترین چیزی که باید به آن توجه داشت، انتخاب یک رژیم لاغری صحیح است. فیزیک بدنی، میزان اضافه وزن و شاخص های مختلف هر کدام، باعث این خواهد شد تا گزینه هایی پیش رو فرد برای انتخاب یک رژیم محدود تر شود. البته باید به این اشاره کرد که انتخاب ناآگاهانه و خودسر یک رژیم لاغری، عوارض خطرناکی برای افراد به وجود می آورند؛ از همین رو برای انتخاب یک رژیم لاغری صحیح، باید به نکات مهمی توجه داشته باشید.

رژیم لاغری در واقع نوعی سبک زندگی برای کاهش وزن است.

مهم ترین نکاتی که باید برای انتخاب یک رژیم لاغری صحیح داشته باشید، استفاده از یک همراه و مشاور تغذیه لاغری، در فرایند کاهش وزن شما خواهد بود. وجود یک متخصص لاغری، کمک شایانی به شما خواهد کرد.

رژیم لاغری برای افراد چه فواید و معایبی دارد؟

همه ی رژیم ها، در کنار کاهش یا افزایش وزن تأثیرات مختلفی را بر زندگی شما می گذارند اما به نظر شما رژیم لاغری برای افراد چه فواید و معایبی دارد؟ در ابتدا باید گفت رژیم لاغری مناسب هر شخص نیست، متخصصان تغذیه با بررسی شاخص های بدنی، پی به این می برند که آیا افراد دچار چاقی یا اضافه وزن هستند سپس با مشاوره لاغری و انتخاب نوع مناسب یک رژیم، فرد را برای کاهش وزن آماده می کنند. همچنین باید اشاره کنیم که رژیم های خودسرانه و بدون راهنمایی از یک متخصص تغذیه، خطرات جبران ناپذیری به همراه دارد.

رژیم لاغری فواید بسیار زیادی برای سلامتی افراد دارای وزن دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کاهش فشار خون بالا
 2. کاهش قند خون
 3. بهبود سطح کلسترول
 4. کاهش فشار وارد بر زانوها، مفصل‌ها و کمر
 5. کاهش خطر بیماری های قلبی، سرطان و انواع دیابت

یک رژیم لاغری مناسب با استفاده از برنامه ای اصولی و کاهش میزان کالری دریافتی روزانه شما باعث کاهش وزن شما می شود.

البته همان‌طور که اشاره شد رژیم لاغری معایب و عوارضی هم به همراه دارد اما در صورت انتخاب یک مشاور و متخصص لاغری، این عوارض تا حد زیادی کاهش می یابند. باید به این موضوع هم اشاره کنیم که رژیم های سخت‌گیرانه سریع معایب و خطرات زیادی برای سلامتی افراد دارند و همین امر باعث شده است تا بعضی از افراد به دنبال معایب رژیم لاغری باشند. می‌توان گفت عمده معایب رژیم لاغری سریع شامل موارد زیر خواهد بود:

 1. احساس گرسنگی شدید
 2. کم شدن سطح انرژی و خستگی
 3. وجود عوارض مختلف مانند یبوست، بوی بد و خشکی دهان
 4. ترس از افزایش وزن بعد از قطع رژیم لاغری
 5. بروز مشکلات کبدی

انتخاب یک رژیم درست و اصولی، قطعا کمترین خطر را برای سلامتیتان دارد و در صورتی که دارای اضافه وزن باشید؛ انتخاب یک رژیم از انواع رژیم های لاغری، می تواند از خطرات پیش رو مانند نارسایی قلبی، فشار خون، دیابت، حملات قلبی و … برای شما به همراه خواهد داشت.

انواع رژیم لاغری

رژیم لاغری یا رژیم کاهش وزن، برای هر فردی متفاوت است. انتخاب این برنامه غذایی لاغری نامناسب ممکن است حتی صدمات زیادی به سلامتی شما وارد کند پس حتماً نیاز است تا قبل از انجام یک رژیم درست و اصولی، با انواع رژیم لاغری آشنا شوید تا با بررسی آن، سبک زندگی سالم تری را تجربه کنید. محبوب‌ترین انواع رژیم لاغری به شرح زیر هستند:

 1. رژیم مدیترانه ای
 2. رژیم کتوژنیک
 3. رژیم کانادایی
 4. رژیم وگان
 5. رژیم فستینگ
 6. رژیم پالئو
 7. رژیم دوکان
 8. رژیم های لاغری هفت روزه
 9. رژیم های لاغری یک‌ماهه

یک رژیم لاغری مناسب باید بر اساس شاخص های بدنی هر شخص باشد و کمک گرفتن از یک مشاور تغذیه لاغری اولین قدم برای روند لاغری است.

باید به این نکته توجه داشته باشید برای انتخاب بهترین روش کاهش وزن از انواع رژیم لاغری، حتماً با پزشک و مشاور تغذیه خود هماهنگی‌های لازم را به عمل آورده تا مشکلی برای شما پیش نیاید. در ادامه به معرفی کامل رژیم های مهم و محبوب لاغری می‌پردازیم.

۱. رژیم کتوژنیک (Keto Diet)

یکی دیگر از انواع رژیم لاغری که بحث‌های زیادی روی آن است و افراد زیادی آن را یک رژیم لاغری سریع می‌نامند، رژیم کتوژنیک یا Keto Diet نام دارد. این رژیم انتخاب افراد مشهور زیادی است که افراد در آن، با مصرف کم کربوهیدرات ها و مصرف زیاد چربی ها، یک رژیم کاهش وزن را تجربه خواهند کرد. در این رژیم سوخت و ساز بدن، از ذخایر چربی ها و پروتئین تأمین می‌گردد که در واقع با مصرف روزانه کمترین مقدار کربوهیدرات ها (قندها، نشاسته، برنج، نان، برخی از میوه ها، برخی از حبوبات و …) انرژی بدن شما تمام شده و سپس شروع به چربی سوزی و در نهایت منجر به کاهش وزن شما خواهد شد.

رژیم کتو یا کتوژنیک، نوعی رژیم کاهش وزن که سوخت و ساز و بدن را از کربوهیدرات به چربی ها تغییر میدهد

رژیم کتوژنیک نیز به خودی خود دارای انواع مختلفی است که حتماً هنگام گرفتن این رژیم، باید به آن‌ها توجه داشته باشید. این رژیم برای افرادی که اضافه وزن بالا دارند فوق‌العاده مناسب است اما برای کسانی که ورزش‌های حرفه‌ای مانند بدن‌سازی انجام می‌دهند و نیاز به عضله سازی دارند، رژیم نامناسبی خواهد بود.

۲. رژیم کانادایی

اگر به دنبال رژیم لاغری سریع می‌گردید، رژیم کانادایی مناسب شما خواهد بود. رژیم کانادایی یک رژیم 15 روزه است که هر روز آن شامل مواد غذایی مختلفی خواهد بود. با توجه به زمان کم و سرعت کاهش وزن در این رژیم، عوارض متعددی پیش روی شما خواهد بود؛ عوارضی مانند ریزش مو، کم خونی، پوکی استخوان کمبود ویتامین‌ها، اختلالات در زمان عادت ماهیانه و … جز عوارض مهم آن به شمار می‌رود.

رژیم کانادایی، از جمله رژیم های کاهش وزن سریع است که تنها در ۱۵ روز می تواند منجر به کاهش وزن شود

مصرف غیر اصولی و حتی قطع این رژیم نیز می‌تواند منجر به افزایش وزن نیز شود و این رژیم به دلیل کوتاه مدت بودن آن، به عنوان یک رژیم علمی و مؤثر شناخته نشده است. در این 15 روز که شامل موارد مختلفی است، شاید کاهش وزن سریعی را تجربه کنید اما برنامه غذایی تثبیت کننده روز 15 رژیم کانادایی، تجربه علمی ثابت شده ای نداشته و ممکن است حتی پیامدهای مختلفی را به دنبال داشته باشد.

۳. رژیم وگان یا رژیم گیاه خواری

گیاهخواری در سال های اخیر به شدت در بین افراد جامعه در ملل مختلف، محبوب شده است و عوامل اخلاقی، بهداشتی و … افراد را به این نوع سبک زندگی سوق داده است. رژیم وگان یا رژیم گیاه خواری، یکی دیگر از انواع رژیم لاغری بوده که می‌تواند در کاهش وزن و کنترل قند خون کمک شایانی کند. این رژیم بر اساس مصرف گسترده‌ی میوه ها و سبزیجات، حبوبات سبوس دار، آجیل و دانه ها و به‌طورکلی گیاه های خام و پخته شده هستند.

رژیم گیاهخواری یا وگان، که از محبوب ترین رژیم ای لاغری است که با کاهش یا محدود کردن گوشت و جایگزین کردن میوه ها و سبزیجات به لاغری شما کمک می کند.

به مانند همه ی رژیم ها، در هنگام انجام رژیم گیاه خواری باید با پزشک و مشاور خود مشورت داشته باشید تا این رژیم به سلامتی شما آسیبی نرساند. این رژیم برای افرادی که کمبود مواد مغذی دارند نامناسب است زیرا افرادی که رژیم وگان می‌گیرند بسیار در خطر کم خونی و کاهش ویتامین هایی مانند ب 12، د، امگا 3، آهن، روی و کلسیم قرار دارند که ممکن است برای بعضی از افراد به ویژه کودکان و افراد باردار به عنوان یک انجام یک رژیم بارداری، نامناسب باشد.

۴. رژیم فستینگ

یکی دیگر از انواع مختلف رژیم ها، رژیم فستینگ یا روزه داری بوده که در این روش افراد باید، در بازه های زمانی مشخصی غذا بخورد تا این امر باعث کاهش مصرف کالری در بدن شود. در واقع باید گفت که مهم ترین دلیل کاهش وزن در رژیم فستینگ، کم کردن مصرف کالری روزانه خواهد بود.

در رژیم فستنیگ با محدود کردن ساعات مصرف مواد غذایی به لاغری شما کمک می کند.

رژیم فستینگ نیز انواع مختلفی دارد و مصرف درست آن، موجب کاهش وزن چشمگیری خواهد شد. در رژیم فستینگ شما می‌توانید با تغذیه ای سالم و محدود به زمان مشخصی در روز، سوخت و ساز بدنتان را افزایش دهید و همچنین این رژیم را به صورت بلند مدت نیز ادامه دهید.

۵. رژیم دوکان

یکی دیگر از برنامه های غذایی که طی سال های اخیر توسط متخصص تغذیه فرانسوی، آقای پیر دوکان مطرح شد، رژیم دوکان نام دارد که این رژیم، محبوبیت زیادی در سراسر جهان به دست آورد. این پزشک معتقد است با رژیم دوکان، شما تا حداکثر نیم کیلو در روز کاهش وزن خواهید داشت. در این رژیم مانند رژیم پالئو، مصرف کربوهیدرات ها به شدت محدود شده است و شما تنها اجازه مصرف روزانه 1600 کالری خواهید داشت. در واقع این رژیم معتقد است بدون حذف وعده های غذایی، شما با کم کردن کربوهیدرات ها، کاهش وزن مشخصی را تجربه خواهید کرد.

از جمله رژیم های لاغری سریع میتوان به رژیم لاغری هفت روزه اشاره کرد، که کاهش وزن سریع را برای شما به ارمغان می آورد.

البته بنا بر تحقیقات انجام شده طی سال های اخیر این مورد مطرح شده است که رژیم های غذایی مبتنی بر افزایش مصرف پروتئین، جایگزین تغذیه مناسبی برای کاهش وزن نبوده و این نوع رژیم ها همانند رژیم دوکان، می‌تواند باعث مشکلات مزمن شده و سلامتی افراد را به خطر بیندازد.

۶. رژیم های لاغری هفت روزه

در ابتدای معرفی انواع رژیم های لاغری، این نکته را خاطرنشان کردیم که رژیم لاغری سریع، همواره ممکن است مشکلات متعددی را برای افراد به وجود بیاورد و گاهی با انجام رژیم های خودسرانه سلامتی افراد به خطر بیفتد؛ حال یکی از انواع رژیم هایی که افراد زیادی به دنبال آن هستند، رژیم لاغری 7 روزه یا رژیم لاغری جنرال موتورز است.
رژیم لاغری هفت روزه، یکی از معروف ترین رژیم هاست که این رژیم بر اساس مصرف میوه های تازه و سالم بوده که به همین امر به با رویکردی 7 روزه باعث کاهش وزن سریع شما خواهد شد. رژیم لاغری هفت روزه یک رژیم سخت‌گیرانه و سریع بوده و از معایب خاصی برخوردار است. با اینکه این رژیم در مدت زمان کمی باعث کاهش وزن شما می‌شود، اما شما را با کمبود مواد مغذی، گرسنگی شدید و بازگشت سریع وزن روبرو می‌سازد که همین امر، باعث شده است تا این رژیم پایه و اساس علمی نداشته باشد.

۷. رژیم های لاغری یک ماهه

با اینکه رژیم های هفت روزه، رژیم کانادایی 15 روزه را معرفی کردیم، اما یکی دیگر از پرطرفدارترین رژیم ها، رژیم لاغری یک ماهه است. البته باید گفت که این رژیم انواع مختلفی دارد و نمی‌توان تنها یک نوع رژیم را برای این مورد در نظر گرفت. شما می‌توانید با استفاده از انواع مختلف رژیم ها و هدف گذاری های خود، کاهش وزن منطقی و درستی را تجربه کنید. البته باید یادآوری کنیم که انجام رژیم غذایی بدون مشاور تغذیه لاغری، پیامدهای جبران‌ناپذیری برای شما خواهد داشت.
باید توجه داشته باشید برای دریافت بهترین نوع رژیم، حتماً باید به مواردی مانند مدت زمان، تنوع مواد غذایی و همچنین تأییدیه علمی توجه داشته باشید تا هنگام انجام یک رژیم لاغری، بدون کمترین میزان آسیب به بدنتان، کاهش وزن منطقی را تجربه کنید.

۸. رژیم پالئو

یکی دیگر از انواع جالب رژیم ها، رژیم پالئو یا رژیم غارنشینی است. این رژیم به نوعی الگو گرفته از افراد غارنشینی است که میلیون ها سال پیش زندگی می کردند. در رژیم پالئو، شما با مصرف گوشت بدون چربی، ماهی، میوه، سبزیجات، دانه ها و آجیل ها و کاهش مصرف محصولات لبنی و همچنین حبوبات و غلات به کاهش وزن خود کمک کنید.

رژیم پالئو

مورد دیگری که در رژیم پالئو باید به آن توجه داشته باشید، انجام فعالیت های بدنی و ورزش در آن است. در رژیم پالئو شما نیز به مانند انسان‌های غارنشین باید به انجام فعالیت های بدنی مانند پیاده روی با سرعت بالا و یا ورزش‌های قدرتی بپردازید. با اینکه این رژیم هنوز از نظر علمی به صورت کامل مورد بررسی قرار نگرفته است اما طرفداران آن معتقدند که چون این رژیم بر اساس زندگی انسان‌های اولیه شکل گرفته است، با رژیم غذایی انسان‌های حال حاضر نیز همخوانی خواهد داشت.

اینفوگرافی نکات مهم دوران لاغری
اینفوگرافی نکات مهم دوران لاغری

جدیدترین رژیم لاغری سریع، وحشتناک و پرخطر

در این مطلب معایب اصلی جدیدترین رژیم های لاغری سریع را بازگو کردیم. به‌طورکلی رژیم های لاغری سریع، هیچ گونه تأییدیه علمی ندارند و گاهی ممکن است باعث ایجاد مشکلات حاد جسمانی شوند. بعضی از افراد تصور می‌کنند با رژیم وحشتناک، لاغری سریع رخ می‌دهد اما عوارضی که این نوع رژیم ها در مدت زمان کوتاه روی بدن قرار می‌دهند و خطراتی که ممکن است در بلند مدت گریبان گیر افراد شوند، نادیده گرفته می‌شود.

چه رژیم لاغری مناسب من است؟

اینکه چگونه یک رژیم لاغری مناسب را برای خود پیدا کنید، شاید مهم ترین دغدغه برای شما باشد. به طور کلی اکثر افرادی که تصمیم به لاغری و کاهش وزن می گیرند، طبق تحقیقات به عمل آمده، بدون استفاده از یک مشاور لاغری متخصص تصمیم به کاهش وزن خود می گیرند؛ همین امر باعث مشکلات و خطرات جبران ناپذیری برای سلامتی افراد می شود.
انتخاب یک رژیم لاغری مناسب برای شما، نیازمند بررسی فاکتور های زیادی خواهد بود؛ یک متخصص لاغری، قطعا هنگام ارائه برنامه و رژیم غذایی به شما، شاخص های مختلفی را مورد بررسی قرار می دهد؛ مواردی مانند BMR و BMI و همچنین معاینات فیزیکی، جز اصلی ترین موارد به شمار می روند که همین موارد، تاثیر به سزایی برای انتخاب یک رژیم علمی و مناسب خواهد داشت.

سوالات متداول

انتخاب یک رژیم لاغری مناسب چه تاثیری دارد؟

انتخاب یک رژیم لاغری اصولی و علمی، باعث می شود تا از خطرات مختلف و بیماری هایی که در اثر رژیم های خودسرانه ممکن است ایجاد شود، جلوگیری کند.

بهترین رژیم لاغری چه نوع رژیمی است؟

هر فرد باید رژیم مختص به خود را داشته باشد و بهترین رژیم برای هر فرد متفاوت است. به طور کلی رژیمی مناسب است که دارای تمامی زنجیره مواد غذایی باشد و به صورت مستمر همراه با ورزش انجام شود.

چکار کنیم در رژیم لاغری صورتمان لاغر نشود؟

برای جلوگیری از لاغر شدن صورت در رژیم لاغری، باید از تمرینات قوی کننده عضلات صورت و یک رژیم غذایی سالم و تنوع بخش استفاده کنید. این برای حفظ سلامتی عضلات صورت شما بسیار مهم است.

کدام رژیم لاغری بهتر است؟

بهترین رژیم لاغری برای هر فرد بستگی به وضعیت فیزیکی، سلیقه، نیازهای غذایی و فعالیت های روزمره او دارد. بنابراین، نمی‌توان به صورت کلی یک رژیم لاغری را بهتر از دیگری توصیه کرد.

آیا رژیم لاغری ضرر دارد؟

بله، رژیم لاغری ناصحیح و نامناسب می‌تواند برای سلامتی ضرر داشته باشد. همواره باید برای انتخاب رژیم لاغری از متخصص کمک گرفت.

منابع:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *